Moja podróż do Rosji

Autor:
Antoni Słonimski (1895-1976)
Wyd. w latach:
1932 - 2022
ISBN:
83-901583-2-9, 978-83-66561-72-4
978-83-7565-002-0, 978-83-7565-550-6
Autotagi:
druk
książki
Więcej informacji...
4.0

Nareszcie! – zakrzyknęli literaci i ruszyli poznawać nowy, niegdyś znany, a zmieniony rewolucją świat.

W 1932 roku, wskutek zawarcia paktu o nieagresji, otworzyły się „wrota” ZSRR dla wybranych turystów z Polski i zachodniej Europy. Państwowe biuro turystyczne Intourist zapraszało wpływowe postaci na starannie zaplanowane wycieczki. Prezentowano na nich fragmenty sowieckiej rzeczywistości. Wyruszył również Antoni Słonimski przekonać się, jak wygląda porewolucyjna Rosja, a w pociągu dosiedli się do niego Sceptyk i Entuzjasta. Jeden – poddający krytyce wszystko, co widział, drugi – łatwo wpadający w zachwyt. W podróży powstał wspaniały reportaż literacki, w którym łączą się trzy sfery: opisu, oceny krytycznej i nadziei.

Za dzieło to w pewnych kręgach Słonimski stał się persona non grata. Z dzisiejszego punktu widzenia niektóre oceny autora wydają się naiwne. Jakby nie zauważał on gróźb związanych z komunizmem. Warto pamiętać, że my wiemy więcej o totalitaryzmie, do którego doprowadziła ideologia komunistyczna, bo Słonimski zwiedzał i pisał jeszcze przed czystkami roku 1936.

Wsiądźcie do pociągu razem z panem Antonim. Kogo spotkacie? Co zobaczycie? Posłuchajcie!

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Doskonała pozycja - świetne obserwacje życia w "idealnym" dla ludzi ustroju. Opisy brudnych, zaniedbanych, zrujnowanych miejsc (dawniej będących dumą i wizytówką carskiego Imperiumi) oraz niedożywionych, brudnych, nędznie odzianych i smutnych ludzi ukazują do czego prowadzi system totalitarny i dyktatorski. Porażające i jakże prawdziwe. A najciekawsze - tę podróż odbył autor w 1932 roku,a więc 15 lat od Rewolucji i powstania Państwa Rad.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Antoni Słonimski (1895-1976)
Wydawcy:Fundacja Wolne Dźwięki (2022) Legimi (2022) Literackie Towarzystwo Wydawnicze (1997-2018) Wydawnictwo LTW (2007) Towarzystwo Wydawnicze Rój (1932)
ISBN:83-901583-2-9 978-83-66561-72-4 978-83-7565-002-0 978-83-7565-550-6
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana nagrania proza reportaże sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo