Jak zawsze

Autor:
Zygmunt Miłoszewski
Wyd. w latach:
2017 - 2018
Wydane w seriach:
Audiobook
książka do słuchania
Audiobook - Biblioteka Akustyczna
Autotagi:
CD
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.9 (24 głosy)

Najbardziej oczekiwana powieść roku!Bywają małżeństwa zbudowane na przyjaźni, na czułości, na porozumieniu dusz. Związek Grażyny i Ludwika zawsze napędzała namiętność. Dlatego co roku uroczyście świętują rocznicę wieczoru 1963 roku, kiedy pierwszy raz rzucili się na siebie, aby uprawiać seks. To zawsze dzień podsumowań, planów i – coraz bardziej – pożegnań. W dniu, kiedy celebrują okrągłą pięćdziesiątą rocznicę, on jest po osiemdziesiątce, ona tuż przed. Czy coś jeszcze ich czeka?Smutek jak zawsze zwalczają namiętnością, aby rano ku swojemu zdumieniu obudzić się w swoich młodych ciałach, z powrotem w roku 1963. W Polsce, w której zamiast Pałacu Kultury i Nauki jest wieża przyjaźni polsko-francuskiej, Warszawa jest w ścisłym sojuszu z Paryżem, a Edward Gierek to porywający tłumy opozycyjny polityk. Czy bohaterowie powtórzą swoją miłość? Czy pójdą innymi drogami? Jak wykorzystają swoją wiedzę ludzi z XXI wieku? I jakie ciemne strony kryje w sobie ten świat, pozornie tak lepszy od naszej historii Polski? Jak zawsze to pełna humoru powieść, zabawa w historię alternatywną i ćwiczenie praktyczne z powiedzenia „gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła”. To opowieść o tym, czy potrafimy wykorzystać drugą szansę i oszukać los. Czy może jesteśmy skazani na „jak zawsze”?Zygmunt Miłoszewski mistrzowsko eksploruje nowy gatunek literacki, pokazując, że niezależnie od tego, czy bierze na warsztat horror, kryminał, czy osadzony w historii alternatywnej romans, zawsze pisze o tym jak osobiste dzieje jego bohaterów plotą się z dziejami Polski.Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) – powieściopisarz. Debiutował powieścią grozy Domofon (W.A.B. 2005). Międzynarodową sławę zyskał dzięki bestsellerowemu cyklowi kryminałów z prokuratorem Teodorem Szackim: Uwikłanie (W.A.B 2007), Ziarno prawdy (W.A.B. 2011) i Gniew (W.A.B. 2014). Wszystkie książki z serii zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, ukazały się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie zebrały entuzjastyczne recenzje i były nominowane do prestiżowych nagród literackich. Dwie pierwsze powieści z cyklu zostały sfilmowane: Uwikłanie przez Jacka Bromskiego (2011), Ziarno prawdy przez Borysa Lankosza (2015). W 2013 roku Miłoszewski opublikował thriller Bezcenny (W.A.B), który również odniósł ogromny sukces rynkowy. Autor jest laureatem licznych nagród, m.in. Paszportu „Polityki” w kategorii „Literatura 2014”, dwukrotnym laureatem Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej, a Bezcenny i Gniew zdobyły tytuł Bestsellera Empiku w kategorii literatura polska – dla najlepiej sprzedającej powieści roku.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Rewelacyjna.
  • Cudownie ironiczne podejście do rzeczywistości i dystans do samego siebie i świata. Polecam
  • Bardzo mi się podobała,jak zwykle u Miłoszewskiego dużo ironii,celnych spostrzeżeń zachowań ludzkich i charakterów i duża doza humoru
  • Całość recenzji: [Link] • Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby to było, gdyby móc cofnąć się w czasie i przeżyć życie jeszcze raz? Móc zmienić swoje decyzje i spróbować czegoś nowego. Może trochę zaryzykować i wyjść z bezpiecznej skorupy? • Ludwik i Grażyna budzą się o 50 lat młodsi, bez zmarszczek, chorób, bolących kości. Okazuje się, że są dalej w Warszawie, ale ta Warszawa jest jakaś inna. Jak sobie poradzą w tej sytuacji? Czy odnajdą się ponownie, czy postanowią ułożyć sobie życie na nowo, tak jak zawsze myśleli, że byłoby dla nich lepiej. Książka "Jak zawsze" zwyciężyła w plebiscycie na Książkę Roku 2017 w kategorii Literatura piękna. Czy zasłużyła na nią? Nie jestem do tego zbyt przekonana. Nie uznałabym tej powieści jako ironicznej komedii romantycznej, jak jest opisywana. Niewiele tam dla mnie rzeczy jest zabawnych. Plusem jest to, że nie mamy wyidealizowanych bohaterów, tylko zwykle osoby ze swoimi problemami, troskami, pełne wad, które są uwidocznione. Zdecydowanym minusem jest dla mnie zakończenie. Mam wrażenie, że autor najzwyczajniej o nim zapomniał... Poza tym książkę w miarę sprawnie się czyta, ale nie polecam jej osobom, które znają choć trochę historii Polski.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Zygmunt Miłoszewski
Lektorzy:Dorota Kolak Kamilla Baar-Kochańska Kazimierz Kaczor Modest Ruciński
Wydawcy:Grupa Wydawnicza Foksal (2017-2018) Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2017-2018) Biblioteka Akustyczna (2017) WAB (2017) Legimi (2017) Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o. o (2017) IBUK Libra (2017) Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2017) we współpracy Grupa Wydawnicza Foksal (2017)
Serie wydawnicze:Audiobook książka do słuchania Audiobook - Biblioteka Akustyczna
ISBN:978-83-280-3607-9 978-83-280-4935-2 978-83-280-5046-4 978-83-280-5047-1 978-83-280-5595-7 978-83-280-5607-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne dramat druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo