Poznań:

miasto grzechu

Autor:
Marcin Kącki
Wyd. w latach:
2017 - 2020
Wydane w seriach:
Reportaż
Reportaż - Wydawnictwo Czarne
Książka dla Każdego
Książka dla Każdego (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
ISBN:
978-83-8049-563-0, 978-83-8049-606-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
Więcej informacji...
4.0 (3 głosy)

Duma, porządek, oszczędność, stabilizacja, szacunek dla regulaminów – to poznaniak, Wielkopolanian. Jak jest naprawdę? Poznań według Kąckiego to miasto świetnie zaprojektowane, otwarte na rozwój, przyjazne dla młodych, ale także miasto, którego dusza tkwi w pruskim drylu, miasto, w którym zaangażowanie spotyka się z ignorancją, a pod płaszczykiem religii i ideowości kryją się często agresja, złość i niskie instynkty. Arcybiskup Juliusz Paetz i młodzi klerycy, Wojciech Krolopp i nieletni chórzyści, marszałek Józef Piłsudski i Roman Dmowski, Małgorzata Musierowicz i Stanisław Barańczak, katolicy i Żydzi, Poznań i reszta Polski. Przyciągające się przeciwieństwa tworzą fascynujący obraz kulis władzy, hipokryzji mieszczaństwa oraz tego, jak potrafimy ulegać ludziom, którzy dzięki grze pozorów i mowie nienawiści wzmacniają podziały społeczne, ideologiczne i religijne. źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • "Białystok" był jednak trochę "mocniejszy", ale "Poznań" to taka typowa, świętojebliwa Polska w pigułce. Smutne, bo niestety prawdziwe.
  • Ciekawa książka, choć mam wrażenie, że wizerunek szczególnie silnego w Poznaniu zakłamania i konserwatyzmu jest kreowany odrobinę na siłę. Ale warto przeczytać. Przynajmniej część to po prostu porządne reportaże. Szczególnie ciekawe są dwa: o ojcu pierwszej Polki urodzonej z zapłodnienia in vitro, który był mocno związany ze środowiskami inteligencji katolickiej, a potem - kiedy zaczęły się "wojny reprodukcyjne" - po prostu został wypchnięty przez tę mentalność ze swojego Kościoła. I najlepszy rozdział - o Małgorzacie Musierowicz. Choć niestety, trochę zabrakło mi tu lektury feministycznej krytyki Musierowicz, bo z tego punktu widzenia pisane są ciekawe ujęcia tego, co się popsuło w "Jeżycjadzie".
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Marcin Kącki
Tłumacz:Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Lektor:Jan Staszczyk
Wydawcy:Fundacja Edukacji Nowoczesnej (2020) Legimi (2019) Wydawnictwo Czarne (2017-2019) NASBI (2017) IBUK Libra (2017) ebookpoint BIBLIO (2017)
Serie wydawnicze:Reportaż Reportaż - Wydawnictwo Czarne Książka dla Każdego Książka dla Każdego (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
ISBN:978-83-8049-563-0 978-83-8049-606-4
Autotagi:audiobooki CD DAISY dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana nagrania sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo