Tajemnica gwiazdkowego puddingu

Tytuł oryginalny:
Adventure of the Christmas pudding
Autor:
Agatha Christie (1890-1976) ...
Tłumacz:
Krystyna Bockenheim
Wyd. w latach:
1997 - 2015
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0 (4 głosy)

Zgodnie z kulinarnym tytułem zbiór opowiadań mistrzyni kryminału to uczta dla wielbicieli prozy Agaty Christie. Głodny wrażeń czytelnik znajdzie tu wspomnienia z dziecięcych lat pisarki, a także nierozwiązywalną zagadkę morderstwa, do którego dojść nie mogło (Tajemnica hiszpańskiej skrzyni). Sławny detektyw raz bawi się w kota czyhającego na mysz (Popychadło), a w innym miejscu odkrywa prawdę dzięki rytuałom kulinarnym (Dwadzieścia cztery kosy). Jak mówi jedna z bohaterek: „Potrzebuję pana, panie Poirot. Proszę podkręcić swoje cudowne wąsy i przyjść”. Na deser autorka serwuje Szaleństwo Greenshawa z niezawodną panną Marple!
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • W swoim zbiorze szef kuchni Agatha Christie przygotowała dla nas niezwykłą świąteczną ucztę. Jak sama pisze serwuje dwa dania główne: tytułową "Tajemnicę gwiazdkowego puddingu" i "Zagadkę hiszpańskiej skrzyni" oraz wybór przystawek: "Szaleństwo Greenshawa", "Sen", "Popychadło" oraz na deser sorbet w postaci opowiadania "Dwadzieścia cztery kosy". • Na wstępie napisałam, że to nie zbliżające święta były przyczyną lektury zbioru opowiadań Christie, a jednak autorce udało się sprawić, że poczułam magię i urok angielskich świąt, które kiedyś raz nawet udało mi się przeżyć. • W tytułowym opowiadaniu pisarka zabiera Herkulesa Poirot na angielską prowincję, by tam właśnie w okresie Bożego Narodzenia rozwiązał zagadkę kradzieży cennego rubinu. W opowiadaniu dało się poczuć atmosferę przygotowań do świąt. Nie ukrywam, że nawet naszła mnie ochota, by ponownie skosztować bomby kalorycznej w postaci typowego angielskiego świątecznego puddingu. • Wychwalam "Tajemnicę gwiazdkowego puddingu" a pozostałe opowiadania królowej kryminału zawarte w zbiorze również są bardzo dobre. Nie będę zdradzała fabuły, napiszę tylko, że każde z nich to wyśmienite danie z bardzo dobrze skonstruowaną zagadką i niezwykle interesującym rozwiązaniem. Do tego wszystkiego należy dodać analityczny umysł Poirota, który wprost uwielbiam, oraz dociekliwość panny Marple. • "Tajemnica gwiazdkowego puddingu" to bardzo przyjemna i lekka lektura nie tylko na święta, jednak stanowczo za krótka, pozostawia uczucie niedosytu, ale pobudza apetyt na jeszcze więcej Christie. • Zresztą w przypadku świąt lepiej się nie przejadać, a po świętach zaserwować sobie kolejny kryminał pisarki, którą stanowczo za rzadko czytam.
    +2 trafna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
TrissM
Opis
Autorzy:Agatha Christie (1890-1976) Krystyna Bockenheim Agata Christie (1870-1976)
Tłumacz:Krystyna Bockenheim
Redakcja:Krystyna Bockenheim
Wydawcy:Wydawnictwo Dolnośląskie-Oddział Publicat (2011-2015) Wydawnictwo Dolnośląskie (1997-2015) Wydaw. Dolnośląskie (2012) Wydaw. Hachette (2002) Prószyński i Spółka (1997) Publicat
Serie wydawnicze:Seria z Gawronem Klasyka Kryminału Kolekcja kryminałów Herkules Poirot Kryminał Kryminał (Wydawnictwo Dolnośląskie) Tzw. "Seria z Gawronem"
ISBN:83-7023-628-6 83-7184-175-2 83-7384-375-2 978-83-245-8975-3 978-83-245-9300-2 978-83-271-5176-6 978-83-271-5186-5 978-83-7469-414-8 978-83-245-8975-3 8374694249 83-245-8975-3 83-7023-828-6 83-70023-628-6 978-83-245-6875-3
Autotagi:beletrystyka druk epika książki literatura literatura piękna opowiadania powieści proza zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 40 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo