Nie zaczęło się od ciebie:

jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces

Tytuł oryginalny:
It didn't start with you
how inherited family trauma shapes who we are and how to end the cycle,
Autor:
Mark Wolynn
Tłumacz:
Maria Reimann (1982-2023)
Wyd. w latach:
2017 - 2023
Autotagi:
druk
książki
podręczniki
poradniki
rodzina
Więcej informacji...
3.2 (6 głosów)

Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból czy obsesje nie zawsze muszą być efektem wydarzeń, których doświadczyliśmy osobiście. Ich korzenie czasem sięgają czasu naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Badania dowodzą, że traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Niniejsza książka czerpie z wniosków czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m.in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy, od dawna nie żyje, albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana – ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż pozostać żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać znacznie większą rolę, niż do tej pory przypuszczano.

Mark Wolynn – terapeuta z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jest pionierem w badaniach nad dziedziczoną traumą. Prowadził zajęcia na wielu prestiżowych uczelniach, m.in. na Uniwersytecie w Pittsburgu, The New York Open Center i The California Institute of Integral Studies, a także w wielu klinikach, szpitalach i ośrodkach szkoleniowych. Jego artykuły publikowane były m.in. w „Psych Central”, a wiersze w „New Yorkerze”.

Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Nie trafiła do mnie ta książka, choć z ogólnym przekazem się zgadzam. Nie podoba mi się jej konstrukcja, jakby na siłę napompowana, z powtórzeniami i zapowiedziami "co odkryjemy w następnym rozdziale". Trochę masło maślane i dużo zadań do wykonania z pisaniem - wielu ludziom tego typu ćwiczenia pomogą, do mnie nie przemawiają.
  • Poszukiwanie własnej drogi do szczęścia i zdrowia drążymy czasem krętymi korytarzami przeszłości. Mark Wolynn kieruje perspektywę swoich czytelników w stronę traumy dziedziczonej od pokoleń. Autor tłumaczy w jaki sposób epigenetyka programuje zmiany chorobowe u kolejnych pokoleń. Silne czynniki stresogenne kodują przyszłe reakcje obronne. • Autor w sposób obrazowy przedstawia swoje doświadczenia w pracy terapeutycznej z rodzinami dotkniętymi nieuświadomionymi zdarzeniami z przeszłości. Poszukiwanie rozwiązania tego zapętlenia opiera się na wewnętrznym zdaniu, czyli walce z własnymi demonami przeszłości. Mózg i ciało potrzebują wyleczenia w sferze podświadomości. Słowa z kolei kształtują obraz naszej osobowości i to właśnie wypowiadane słowa są podstawowym narzędziem autora w pracy z pacjentami, którzy chcą poradzić sobie z traumą, a niekiedy zabliźnić rany wojenne (Holokaust jest tu częstym przykładem).
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
justynabrombosz
Opis
Inne tytuły:how inherited family trauma shapes who we are and how to end the cycle,
Autor:Mark Wolynn
Tłumacz:Maria Reimann (1982-2023)
Lektorzy:Agnieszka Ozon Hanna Chojnacka-Gościniak
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2023) Wydawnictwo Czarna Owca (2017-2023) Legimi (2017-2023) IBUK Libra (2017-2021) ebookpoint BIBLIO (2017-2021) NASBI (2017)
ISBN:978-83-8015-590-9 978-83-8015-591-6 978-83-8252-061-3 978-83-8252-062-0 978-83-8252-533-5 978-83-8252-910-4 978-83-8252-061-3 978-83-8252-533-5
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura stosowana MP3 nagrania podręczniki poradniki poradniki i przewodniki psychologia rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 38 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo