Dziennik

Tytuł oryginalny:
Achterhuis
Inne tytuły:
(oficyna)
12 czerwca 1942-1 sierpnia 1944
Autor:
Anne Frank (1929-1945)
Opracowanie:
Mirjam Pressler (1940-2019)
Otto Frank (1889-1980)
Tłumacz:
Alicja Dehue-Oczko
oraz:
Mirjam Pressler (1940-2019)
Otto Frank (1889-1980)
Wyd. w latach:
1957 - 2015
Wydane w seriach:
Historia
Autotagi:
druk
książki
Więcej informacji...
3.8 (4 głosy)

II wojna światowa. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nagle staje się schronieniem, więzieniem i całym światem dla żydowskiej nastolatki Anne, jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości. Największą tajemnicą Anne jest zmyślona przyjaciółka Kitty, której opowiada o wszystkim, co dzieje się w kryjówce: przerażeniu, plotkach, kłótniach, pierwszej miłości. Sekretne listy do Kitty układają się w przejmujący dziennik dziecka, obdarzonego niezwykłym zmysłem obserwacji i dojrzałością. Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku - na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • II Wojna Światowa. Młoda Żydówka Anne Frank, wraz z rodziną i czwórką znajomych, przez ponad dwa lata ukrywa się w sekretnej oficynie w centrum Amsterdamu. Pomagają im zaufani pracownicy byłej firmy jej ojca. Cały ten okres dziewczynka zawiera w swoim dzienniku adresowanym do wymyślonej przyjaciółki Kitty. Zaczyna pisać mając lat 13. Opisuje przede wszystkim relacje pomiędzy mieszkańcami oficyny, rozterki, awantury ale i swoją pierwszą miłość, okres dojrzewania, wszystko podszyte nieustającym strachem przed tym co może nastąpić. W sierpniu 1944 roku ,w wyniku donosu wszyscy zostają aresztowani i wywiezieni do Auschwitz. Anna podobnie jak jej siostra umiera na tyfus w obozie Bergen - Belsen na krótko przed wyzwoleniem. Jedynym ocalałym z całej grupy jest Otto H. Frank, któremu po wojnie udało się odzyskać pamiętnik i doprowadzić do wydania książki. • Warto przeczytać, natomiast nie ukrywam, że spodziewałam się czegoś więcej. Proponuję rozpocząć czytanie od posłowia.
  • "Dziennik " Anne Frank polecam czytać razem z "Dziennik Helgi " Helga Weissova • Dwie dziewczyny, dwa dzienniki, dwa okupowane kraje, jedna wojna. • Dwa dzienniki - świadectwa Holocaustu. • Ciężko się czyta, gdy rówieśnicy Anny i Helgi siedzą w pokoju obok. • Helga mieszka w Pradze, Anna w Amsterdamie, obie piszą dziennik, obie są Żydówkami. • Anna kończy życie w Bergen-Belsen, Helga przeżywa i zostaje słynną malarką. • Polecam, w szczególności, współczesnym nastolatkom narzekającym na wszystko. • Książki wstrząsające, ale jakże potrzebne. • Polecam. Czytajcie ! • Zapomniałam o cytacie : "Szaleję na punkcie czytania i książek " - "Kiedyś będziemy przecież znowu ludźmi, a nie jedynie Żydami" - Anne Frank.
  • Dziennik to książka niezwykła. Zwyczajny na pozór pamiętnik pisany przez trzynastoletnią dziewczynkę. Pamiętnik o rzeczach na pozór błahych, ale pisany w niezwykłych okolicznościach. • Dziennik pochodzi z okresu gdy Anne i jej rodzina oraz znajomi ukrywają się jednej z amsterdamskich oficyn w czasie okupacji niemieckiej. Czytając książkę jesteśmy świadkami jak Anne z trzy nastoletniego podlotka, poprzez okres młodzieńczego buntu zamienia się w dojrzałą i inteligentną kobietę. Autorka opowiada zarówno o trudnym życiu codziennym toczącym się w oficynie, jak również o swoich uczuciach, przyjaźni i pierwszej miłości, marzeniach i ambicjach, którym nigdy nie dane było się spełnić. • Nie jest to typowa książka o holokauście, bo to wojna widziana z ukrycia, oczami małej dziewczynki. Dziennik niesie ze sobą niezwykle dużo emocji. Emocji tym większych, że dziennik urywa się w niespodziewanym momencie a dalsze tragiczne losy Anne i jej rodziny poznajemy w posłowiu. Historia bez happy endu, ale to historia którą warto znać. Gorąco polecam. • Marta Ciulis- Pyznar
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:(oficyna) 12 czerwca 1942-1 sierpnia 1944 Het Achterhuis Dziennik Anny Frank 12 czerwca-1 sierpnia 1944
Autor:Anne Frank (1929-1945)
Opracowanie:Mirjam Pressler (1940-2019) Otto Frank (1889-1980)
Tłumacz:Alicja Dehue-Oczko
Redakcja:Mirjam Pressler (1940-2019) Otto Frank (1889-1980) Otto H. Frank
oraz:Mirjam Pressler (1940-2019) Otto Frank (1889-1980)
Wydawcy:Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2007-2015) Wydawnictwo Znak (2000-2015) Kantor Wydawniczy SAWW (1993) SAWW (1993) Państwowy Instytut Wydawniczy (1957)
Serie wydawnicze:Historia
ISBN:83-240-0051-8 83-7006-647-X 83-85066-95-0 978-83-240-0263-4 978-83-240-3046-0 83-249-0263-4
Autotagi:autobiografie beletrystyka biografie dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana proza publikacje popularnonaukowe reprodukcje zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo