TEK:

[nowoczesny jaskiniowiec]

Tytuł oryginalny:
Tek: the modern cave boy
Autor:
Patrick McDonnell
Tłumacz:
Grażyna Chamielec
Ilustracje:
Grażyna Chamielec
Wydawcy:
Wydawnictwo Kinderkulka (2017)
Wydawnictwo Kinderkulka - RS Publishing (2017)
RS Publishing
ISBN:
978-83-945873-0-7
Autotagi:
beletrystyka
druk
ikonografia
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań

Żartobliwa przestroga o niebezpieczeństwie popadnięcia w obsesję technologii TEK to zwyczajny mały troglodyta, może trochę bardziej owłosiony, bo „w tamtych czasach wszystko było jakoś bardziej owłosione”. Jego ojciec nie zdążył jeszcze wynaleźć ognia ani pianki do golenia, ale wynalazł Internet. TEK spędza więc czas w swoim jaskiniowym pokoju przyklejony do smartfona, tableta i konsoli do gier – całymi dniami i nocami, bez przerwy. Nie interesuje się tym, co dzieje się na zewnątrz, nie zna imion swoich przyjaciół dinozaurów i przegapia epokę lodowcową. Czy ktoś zdoła go wyrwać z tego odrętwienia? Jaką rolę będzie miał we wszystkim miejscowy wulkan zwany Wielkim Wybuchaczem?
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Tek jest małym chłopcem. Mieszka w jaskini z rodzicami, a jego ulubioną rozrywką jest gra na telefonie. Od kiedy tata Teka wynalazł Internet, chłopiec nie ma czasu na przyjaciół, nie wychodzi z pokoju, nie może oderwać się od surfowania po sieci. Czy ktoś lub coś jest w stanie odciągnąć Teka od Internetu? • Tek. Nowoczesny jaskiniowiec Patricka McDonnella to pozycja dla najmłodszych czytelników, którą mogą poznać razem z rodzicami. Wydawnictwo na swojej stronie informuje, że jest to lektura dla dzieci od trzech lat, a patrząc na to, jak szybko dzieci oswajają się ze sprzętem elektronicznym i Internetem, można mieć pewność, że już do takich maluszków trafi ta opowieść. • Historia jest krótka i pokazuje chłopca uzależnionego od Internetu. Mimo że przenosimy się do dalekiej przeszłości i poznajemy rodzinę jaskiniowców oraz dinozaury, jest to bardzo uniwersalna opowieść. Autor pokazał, jak bardzo w swoją zabawę wciągnął się Tek – zapomniał o przyjaciołach, ignorował rodziców, nie bawił się na dworze, nie zwracał na nic uwagi (i miły akcent dla naszych polskich czytelników – chłopiec przegapił nawet Wielką Orkiestrę Jurajskiej Pomocy!). • Poza ciekawą i pouczającą historią książka posiada coś jeszcze – cudowne wydanie. Ilustracje zajmują większość strony, tekstu jest niedużo, ale czasem zdarzają się w nim trudne słowa, które nie zostały wyjaśnione. Obrazki to jednak nie wszystko, co należy wyróżnić. Książka ma ciekawą formę, przypomina bowiem tablet. Nie tylko twarda okładka, ale też środek przywodzą na myśl urządzenie elektroniczne – jest pasek baterii i wi-fi, oprawka i przycisk. By dostać się do treści należy odblokować sprzęt, podając hasło na klawiaturze. To wszystko sprawia, że książka jest piękna wizualnie, oryginalna i pomysłowa, na pewno przyciągnie wzrok. • Gdy dostałam tę pozycję, pierwszym, co zrobiłam, było zaniesienie jej do pracy. Wszystkie koleżanki z działów dziecięcych zamówiły ją do bibliotek, ponieważ zgodnie uznałyśmy, że zarówno wydanie, jak i historia godne są polecenia i uwagi. Jeśli więc macie dzieci, które interesują się tylko Internetem, grami i urządzeniami elektronicznymi, powinniście podsunąć im tę książką. Jest mądra, pięknie wydana i pouczająca, być może pomoże dzieciom zrozumieć, że są rzeczy ważniejsze niż smartfony i tablety.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo