Bohaterowie są zmęczeni

Autor:
Maria Nurowska (1944-2022)
Wydawcy:
Wydawnictwo Zwierciadło (2016)
Legimi (2016)
ISBN:
978-83-64776-81-6, 978-83-64776-81
Autotagi:
druk
książki
4.1 (10 głosów)

Leon i Ludwik Niemczyk. Słynny aktor i legendarny kurier podziemia. Ich skomplikowane losy, ukazane na tle równie skomplikowanych czasów, są niczym fascynujący film. Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli o wolność ojczyzny. Po wojnie Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich na zachód postanowił uciec Leon. Jednak podczas próby przekroczenia granicy bracia zostali aresztowani. Po krótkim pobycie w więzieniu Leon wyszedł na wolność, rozpoczął aktorską karierę i w ciągu niemal półwiecza zagrał w 550 filmach, m.in. w nominowanym do Oscara "Nożu w wodzie" Romana Polańskiego. Kochały go kobiety i uwielbiali kinomani. Jawił się jako istny król życia. Ludwik przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB, a po wyjściu z nich podjął rozpaczliwą próbę ucieczki i wraz z żoną przedostał się do zachodniego raju, rzekomo pełnego nadziei, gdzie dożył sędziwego wieku. Bracia po raz ostatni widzieli się podczas nieudanej próby ucieczki. Do końca życia każdy z nich zastanawiał się, kto zdradził. I czy zdrajcą nie był brat. Nigdy tych podejrzeń nie zweryfikowali. Nigdy nie stanęli twarzą w twarz... "Bohaterowie są zmęczeni" to barwna opowieść o ludzkich losach w nieludzkich czasach. To również studium mechanizmów rządzących powojenną Polską, kraju, gdzie dobro było karane, a zło – nagradzane.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka, która łączy dwoje ludzi. Ludzi, którzy zostali podzieleni. Jednak mimo wszystko zaufali jednej osobie. Marii Nurowskiej. W pierwszej części odnajdujemy wypowiedzi Leona. Aktor opowiada o sobie niezwykle szczerze. Niczego nie ukrywa. Myślę, że dla towarzystwa teatralnego/filmowego, te wypowiedzi mogły okazać się wstrząsające. Pełny życia i wydawało by się wiecznie wesoły człowiek, okazał się nagle dość smutny. Życie wybrało wiele za niego. Jednak nigdy się nie poddał. W drugiej części odnajdziemy wypowiedzi Ludwika. Również niezwykle szczere jak brata wypowiedzi sprawiają, że nabieramy niesamowitego szacunku do samego człowieka. Historie napisało samo życie. Co mnie najbardziej przeraziło? Niedomówienia i brak zaufania. Te dwie rzeczy sprawiły, że niezwykle zżyci bracia rozdzielili się na lata. • Maria Nurowska jest autorką znaną z niezwykłych powieści. Tym razem jednak historia nie powstała w niej. Ona wydarzyła się na prawdę! Autorka przeprowadziła godziny rozmów z braćmi by dowiedzieć się wszystkiego. Spięła wszystko w spójną całość i tak powstała książka, którą czyta się w jeden wieczór. Dla dociekliwych plusem będą autentyczne dokumenty, których odbitki można odszukać na stronach. • Książka pokazuje również powojenny świat. Jak żyło się w tamtych czasach. Ukazuje również niezwykle złożoną psychikę ludzką. • Minusy jednak też się znalazły. Może jestem dziwna ale nie do końca przemówiła do mnie okładka. Za bardzo przypomina mi plakaty filmowe. Jednak nie ocenia się książki po okładce :) • Serdecznie polecam! • Moja ocena: ***** • Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca
    +2 trafna
  • Książka, która pozwala spojrzeć na rzeczywistość z różnych perspektyw. Autorka ma możliwość rozmowy z dwoma braćmi, którzy te same sytuacje, przyczyny i ich skutki, widzą zupełnie różnie. Różna jest także ich wzajemna ocena jak i ocena samych siebie. • Książka dająca do myślenia, pozwalająca wejść w perspektywę lekkoducha jak i niezwykle odpo­wied­zial­nego­, surowo oceniającego się człowieka. I poniekąd smutna. Dająca poczucie, że niezależnie od podejścia i tak w wielu przypadkach nie mamy nic do powiedzenia, bo los decyduje za nas. Możemy jedynie wybrać sposób odbioru otaczających nas rzeczy (choć i ten bywa wrodzony). • Refleksyjna, szczera, dobra proza. Warta przeczytania, warta zapamiętania. Polecam :)
  • autorka (pisarka) rozmawia z Leonem (aktorem), ktory nie zawsze chce powiedziec o sobie szczerze. Probuje tez porozmawiac z jego bratem Ludwikiem, ktory osiadl w Kanadzie. Przeszukuje tez dokumenty np. w IPN, pyta osoby zaprzyjaznione z bracmi... a wszystko kreci sie wokol tajemnicy, ktora poroznila braci -kto zdradzil? I tajemnica zostaje odkryta. • A poza tym to ciekawie opisane losy 2 braci na tle historii wojennej i powojennej.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo