Słownik nazw żeńskich polszczyzny

Autorzy:
Katarzyna Hołojda
Patrycja Krysiak
Marta Śleziak
Redakcja:
Agnieszka Małocha-Krupa
Wydawcy:
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (2015)
Uniwersytet Wrocławski - Wydawnictwo
Wydane w seriach:
Acta Universitatis Wratislaviensis
ISBN:
978-83-229-3465-4
Autotagi:
druk
książki
słowniki
Źródło opisu: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Katalog centralny filii
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Słownik nazw żeńskich polszczyzny, pierwsze w dziejach polskiej leksykografii takiego rodzaju dzieło, powstał jako efekt wieloletniej pracy autorek: Pani Agnieszki Małochy-Krupa nauczycielki akademickiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz autorek haseł, dokumentalistek z tegoż uniwersytetu Pani Katarzyny Hołojda, Patrycji Krysiak i Marty Ślęzak. • Na przeszło sześciuset stronach słownika znajduje się aż 2100 nazw żeńskich uformowanych od II połowy XIX wieku aż do współczesności. Z wielką starannością udokumentowano źródła, pochodzenie, kontekst użycia słów oraz ich znaczenie. Olbrzymi nacisk położono na tworzenie się przekształceń od nazw już zapomnianych oraz tych oficjalnie używanych, aż po innowacje językowe pojawiające się między innymi w Internecie. • Często pojawiające się w dyskusjach medialnych nazwy żeńskie nadal wzbudzają różne, skrajne emocje. Pamiętamy jak szefowa jednego z resortów ministerialnych użyła w stosunku do swojej osoby formy „ta minister”. Z tego też względu dobrze się dzieje, że język nadąża za rzeczywistością, w której to kobiety zdobywają tytuły naukowe oraz wykonują zawody dotychczas postrzegane jako męskie. • Autorkom udało się wypracować taką metodę opisu haseł, która ich bezpośrednio nie wartościuje (jest neutralna w opisie). • Słownik poprzedza obszerne wprowadzenie informujące szczegółowo o sposobie tworzenia nazw żeńskich, o wypracowaniu własnej metody leksykograficznej użytej w słowniku oraz o przekształceniach jakim została poddana polszczyzna w leksykografii. Poszczególne hasła uwydatniono tłustym drukiem, zaopatrzono w odpowiednie cytaty zaczerpnięte z literatury, prasy, Internetu, radia, telewizji i innych wydawnictw. • Do poszczególnych cytatów dodano komentarze informujące o kontekście, w którym pojawił się ów cytat. Dodatkowo hasła rozbudowano o możliwe synonimy odsyłające do innych haseł w słowniku. • Do poszczególnych cytatów wyszukanych w autentycznym tekście pisanym bądź mówionym, dodano komentarz informujący o kontekście, w którym się pojawił. Uwzględniono również możliwe synonimy odsyłające do innych haseł w słowniku. • Warto zaznaczyć fakt, iż Słownik pełni również rolę skorowidza ukazując świat kobiet jakim był i jest, rolę kobiet w świecie i zmieniające się ich funkcje jakie pełniły w rodzinie i społeczeństwie w przeszłości i w teraźniejszości. • Obecnie jest jedynym w swoim rodzaju dziełem w polskiej leksykografii. Dla wszystkich zain­tere­sowa­nych­ problematyką rozwoju feminantów powinien stanowić niezbędny podręcznik. • Rekomenduję Słownik jako lekturę obowiązkową nie tylko dla wszystkich studentów polonistyki, ale również tym, którym nieobojętna jest wiedza o źródłach wiedzy o języku, którym się posługują i jego ciągłej ewolucji. • Barbara Misiarz – nauczyciel – bibliotekarz w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo