Człowiek z niepełnosprawnością w rezerwacie przestrzeni publicznej

Redakcja:
Zenon Gajdzica
Wydawca:
Oficyna Wydawnicza Impuls (2013)
Wydane w seriach:
Palące Problemy Edukacji i Pedagogiki
ISBN:
978-83-7850-173-2, 978-83-7850-179-4
Autotagi:
artykuły
druk
książki
publikacje naukowe
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Publikacja wydana w serii Palące Problemy Edukacji i Pedagogiki. Ukazano w niej przestrzeń publiczną jako determinant warunków funkcjonowania osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. Scha­rakt­eryz­owan­o społeczną (de)waloryzację roli osoby niep­ełno­spra­wnej­, jej deprecjację w dyskursie publicznym za pośrednictwem mediów, reorganizację sieci szkół specjalnych, miejsce ucznia niep­ełno­spra­wneg­o w reformowanej szkole ogólnodostępnej, (nie)przygotowanie zawodowe osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią, strategie ich kształcenia. Zanalizowano paradoksy prawne i działania wdrożeniowe w aspekcie integracji systemowej sektorów polityki państwa wobec osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią. Zwrócono uwagę na miejsce osób z niep­ełno­spra­wnoś­cią intelektualną oraz osób z uszkodzonym słuchem w lokalnej przestrzeni, kontrolującą funkcję systemu pomocy społecznej jako przeszkodę w osiąganiu przez nie niezależności życiowej, nierozwiązany problem respektowania i egzekwowania ich praw seksualnych, funkcje terapii zajęciowej w domach pomocy społecznej. Przedstawiono pozytywne przykłady przełamywania uprzedzeń - działalność Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Wychowawczego w Ustroniu oraz historię Kuby - niep­ełno­spra­wneg­o pracownika przedszkola. • Joanna Bednarek • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo