Przeżyłam Oświęcim

Autor:
Krystyna Żywulska (1914-1993)
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wyd. w latach:
1946 - 2017
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 20207-20224
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.8 (5 głosów)

Nasilenie palenia osiąga tej nocy szczyt. Wszystkie kominy zieją rozszalały żarem. Strzelają ognistym wulkanem w różne strony granatowego nieba. Z dołów i rowów bucha dym. Wije się, kołysze i skręca tuż nad nami. Iskry i sadza gryzą się oczy, oślepiają. Przez druty drugiego krematorium rozróżniamy na tle ognia cienie mężczyzn z Sonderkommanda, poruszające się dziwaczne postacie z widłami w rękach. Przerzucają trupy. Układają ja na rusztach. Dolewają specjalnego płynu, żeby się lepiej smażyły. Płynie stamtąd duszący odór spalenizny. Samochody ciężarowe pędzą, pozostawiając za sobą zapach trupi. Gdzieś od strony białego domku ścigają nas jęki, wołania zlewają się z błyskiem reflektorów, z tryskającymi płomieniami w straszną, koszmarną, niepojętą skargę.Wali mi po skroniach, jeżą się włosy ze strachu i napięcia. Wydaję się, że za chwile ziemia się rozstąpi i pochłonie nas w tym piekle, że musi się stać cos wstrząsającego. Przecież to niemożliwe, żeby przez to przejść i potem żyć dalej.Rozmawiać, uśmiechać się. nie, to nonsens.- Uważaj, trup! - krzyczy ściska moją rękę Az do bólu. Przeskakuję jak rażona pradem przez coś olbrzymiego, czarnego. Odwracam się. spuchnięty, częściowo spalony trup kobiety wypadł z przejeżdżającego samochodu. Nieco dalej leży samotna ręka. [.]Basia przyglądała i się obłędnie.- Krysiu, ja się tak boję, ja chyba zwariuję. Tak dziwnie mi się miesza w głowie.- Opanuj się. już niedługo, chodźmy, jakoś zapomnisz!
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autorka i zarazem bohaterka książki urodziła się w rodzinie łódzkich Żydów, naprawdę nazywała się Sonia Landau. W 1942 roku uciekła z warszawskiego getta wraz z matką i zaangażowała się w działalność konspiracyjną już jako Krystyna Żywulska - nie Żydówka. W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo i osadzona na Pawiaku, a następnie wywieziona do Auschwitz i Birkenau. Z tego całego transportu ocalała tylko ona, przetrwała głód, bicie, ciężkie choroby, pracę ponad siły i cudem uciekła z marszu śmierci. Nie poddała się, pisała wiersze, które pozwalały przetrwać ciężkie chwile jej i wspó­łwię­źnia­rkom­ przekazującym je sobie potajemnie, bo i za to można było zginąć. Gorąco polecam tą pozycję zwłaszcza dlatego, iż jest ona jednym z pierwszych świadectw obozowych, przez co chyba jednym z najlepiej napisanych. Pierwsze wydanie miało miejsce już w 1946 roku, dzięki czemu autorka mogła bardzo dokładnie opisać niemalże dzień po dniu obozowej udręki. Jedynym minusem jest brak jakichkolwiek fotografii oczywiście poza tą okładkową, ale książka naprawdę bardzo dobra, polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:20208
Autor:Krystyna Żywulska (1914-1993)
Lektor:Elżbieta Kijowska
Opracowanie:Lech Robakiewicz Max Bojarski Irena Strzelecka
Wydawcy:Wydawnictwo Dom Wydawniczy Tchu (2004-2017) we współpr. z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau (2004-2017) Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau (2008-2012) Dom Wydawniczy TCHU we wspólpr. z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau (2011) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2009) Państwowe Muzeum w Oświęcimu (1996) Książka i Wiedza (1946-1996) Państwowy Instytut Wydawniczy (1951) Wielkopolska Księgarnia Wydawnicza (1949) Spółdzielnia Wydawniczo-Handlowa Książka i Wiedza Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu - Dział Wydawniczy
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 20207-20224
ISBN:83-05-12818-0 83-85047-45-X 978-83-89782-08-3 978-83-89782-20-5 978-83-89782-49-6 83-89782-08-3 978-83-89782-79-6
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania pamiętniki zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 54 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo