Wielkie oczy

Tytuł oryginalny:
Big eyes
Reżyseria:
Tim Burton
Scenariusz:
Scott Alexander
Larry Karaszewski
Lynette Howell
Zdjęcia:
Bruno Delbonnel
Kompozytor:
Danny Elfman
Scenografia:
Rick Heinrichs
Produkcja:
Weinstein Company
Electric City Entertainment
Kostiumy:
Colleen Atwood
Wydawca:
Monolith Video (2014-2015)
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
DVD
filmy i seriale
książki
nagrania wideo
Więcej informacji...
4.0

Walter Keane uważa się za artystę. Stał się słynny dzięki obrazom, przedstawiającym dzieci z poważnym, smutnym, zamyślonym wyrazem twarzy i charakterystycznymi „wielkimi oczami”. Przedstawiał się jako ich twórca. Obrazy były sygnowane u dołu podpisem „KEANE”. Postaci dzieci z „wielkimi oczami” pojawiały się masowo jako reprodukcje, w czasopismach, na kartkach pocztowych itp. W. Keane rozpoczął masową produkcję wydruków obrazów. Można je było kupić w supermarketach i na stacjach benzynowych. Obrazy olejne zamawiali bogaci przedsiębiorcy, politycy, gwiazdy show-biznesu. W. Keane stał się celebrytą, gwiazdą talk-show, wywiadów telewizyjnych, artykułów prasowych i spotkań organizacji charytatywnych. Otworzył własną galerię, urządzał przyjęcia dla wpływowych i znanych osób. Jednak prawdziwą autorką tych popularnych obrazów była jego żona Margaret Keane, która jak niewolnik, w tajemnicy w ukrytej pracowni malarskiej (tak to Walter zorganizował) je malowała. Pewnego dnia wyjawiła prawdę opinii publicznej. Sprawa znalazła się w sądzie. Podczas rozprawy, nie mogąc dojść prawdy, sędzia zarządził swego rodzaju test: obydwoje, Walter i Margaret otrzymali identyczne przybory malarskie i na sali sądowej mieli namalować portret dziecka z „wielkimi oczami”. Margaret namalowała, Walterowi przeszkodziła „dawna kontuzja ramienia”. Nie namalował niczego..
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Margaret odchodzi od męża i przeprowadza się z córką do innego miasta. W wolnych chwilach maluje portrety ludzi. Jej obrazy są niezwykłe – człowiek ma na nich ogromne oczy. Postacie wyglądają smutno i groteskowo. Zauważa ją Walter, który również jest artystą. Para szybko się ze sobą wiąże i bierze ślub. Walter chce pokazywać swoje dzieła w galeriach, jednak widoczki z Paryża nikogo nie interesują. Gdy przypadkiem ktoś zachwyca się obrazem jego żony, mężczyzna zaczyna kłamać, że to on jest ich twórcą. W końcu – to jego nazwisko widać na płótnie. • Wielkie oczy to film biograficzny z 2014 roku. Główną bohaterką jest Margaret, która jest artystką. Mąż wmawia jej, że tylko jeśli okłamią ludzi i powiedzą, że to on jest twórcą dzieł z wielkimi oczami, będą mogli coś zarobić. Kobiece obrazy się nie sprzedają. Dlatego to Walter bryluje na salonach, a Margaret haruje w domu, tworząc coraz to nowsze i smutniejsze dzieła. • Za obraz odpowiedzialny jest Tim Burton i przyznam szczerze, że spodziewałam się czegoś... innego. Bardziej w jego klimacie. Zabrakło mi rozwinięcia niektórych wątków, jak na przykład tego, gdy Margaret widzi u żywych ludzi oczy z jej obrazów. Gdyby ten motyw został jakoś pociągnięty, byłoby bardziej w stylu Burtona. Jak na historię biograficzną – całkiem nieźle, choć momentami wątki były rozwleczone.
    +2 trafna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Reżyseria:Tim Burton
Aktorzy:Amy Adams Christoph Waltz Danny Houston Jon Polito Krysten Ritter John Goodman Jason Schwartzman Terence Stamp
Scenariusz:Scott Alexander Larry Karaszewski Lynette Howell
Zdjęcia:Bruno Delbonnel
Kompozytor:Danny Elfman
Scenografia:Rick Heinrichs
Produkcja:Weinstein Company Electric City Entertainment
Kostiumy:Colleen Atwood
Wydawca:Monolith Video (2014-2015)
Autotagi:dokumenty elektroniczne DVD filmy i seriale film i wideo książki literatura nagrania wideo zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 3 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo