Awantury na tle powszechnego ciążenia

Autor:
Tomasz Lem
Wydawcy:
Wydawnictwo Literackie (2009-2021)
Cyfrant (2000-2012)
Legimi (2000-2012)
Znak (2009)
ISBN:
978-83-08-04379-0, 978-83-63471-05-7
978-83-04379-0
Autotagi:
druk
historia
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.0 (5 głosów)

Tomasz Lem w Awanturach na tle powszechnego ciążenia wspomina swego ojca. Dzięki licznym anegdotom i barwnie odmalowanym scenom z życia codziennego możemy na wybitnego pisarza spojrzeć w zupełnie nowy sposób. Stanisław Lem jawi się w tej książce nie tylko jako autor światowych bestsellerów, ale także jako zapalony narciarz, domorosły mechanik i konstruktor elektrycznych silników, niesforny łasuch, chowający za meblami papierki po cukierkach, a przede wszystkim jako ojciec. Tomasz Lem osiągnął rzecz niezwykłą ľ unikając patosu stworzył w Awanturachů bardzo szczery obraz więzi łączących go z ojcem. Nie brakuje tu wzruszających historii, ale jednocześnie nie są to historie wyłącznie sentymentalne.
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Świetna książka. Bardzo lekko się czyta. Autor zabiera czytelnika do świata swojego ojca - wielkiego intelektualisty i ukazał poprzez zabawne anegdoty i ciekawostki człowieka z jego słabostkami. w książce ponadto dużo zdjęć z rodzinnego albumu.
  • Książka Tomasza Lema zawiera wspomnienia o ojcu Stanisławie, wybitnym pisarzu, twórcy literatury fantastyczno-naukowej, który na trwałe zapisał się w kanonie tego gatunku. Stanisław Lem należał do jednostek zachowujących się w sposób niek­onwe­ncjo­naln­y i nietypowy, wykraczając poza stereotypy myślenia przeciętnego zjadacza chleba. Niesamowita wyobraźnia pisarza i szukanie naukowego uzasadnienia dla każdego zjawiska stworzyły oryginalną i niepowtarzalną mieszankę literacką, którą zachwycają się już kolejne pokolenia czytelników. Tomasz Lem, który jest z zawodu tłumaczem, podjął jednak próbę stworzenia innego portretu ojca. Pokazał go jako męża, ojca i człowieka uwikłanego w realia socjalizmu, ale nie pozbawionego poczucia humoru. Wręcz przeciwnie, wspomnienia przesycone się humorem sytuacyjnym i słownym. Aby zachęcić do przeczytania książki przytoczę anegdotę, mianowicie, Stanisław Lem był niepoprawnym łasuchem, miał do tego cukrzycę i często żartował, że wizja zakończenia życia, poprzez samobójstwo, popełnione przy pomocy tortu w zamkniętym pokoju, jest dla niego bardzo kusząca :D Swoja przyszłą żonę Barbarę również adorował, przynosząc jej słodycze, bo uważał, że takim dowodom miłości się nie oprze :D Wspomnienia o Stanisławie Lemie czyta się lekko i przyjemnie. Są nie tylko źródłem wiedzy o prywatnym życiu pisarza, lecz stanowią także doskonałą rozrywkę na długie zimowe wieczory.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo