Kwiat paproci: Szeptucha

Autor:
Katarzyna Berenika Miszczuk ...
Lektor:
Anna Szawiel
Wyd. w latach:
2015 - 2017
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0 (46 głosów)

Porywająca, świetnie napisana powieść, w której XXI-wieczną Polską nadal rządzą Piastowie, a wiara i obrzędy przodków są cały czas żywe. A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu… Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy, wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka! Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła? Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim – solidna dawka humoru!
Więcej...
Wypożycz w krakowskiej bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nie sposób nie dostrzec w polskiej literaturze popularnej wielkiego renesansu słowiańskości. Podoba mi się ten trend i z radością sięgam po kolejne książki, oparte na motywach lub trochę choć nawiązujące do naszej rodzimej mitologii, podań i obyczajów, sięgających korzeniami czasów prze­dchr­ześc­ijań­skich. • Z tego powodu zainteresowałam się „Szeptuchą” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Autorkę znam z kilku poprzednich powieści: świetnych „Wilka” i „Wilczycy”, no i nieco mniej udanej „Pustułki”. • Najnowsza książka przypadła mi do gustu najbardziej. • Rzecz dzieje się w utopijnej monarchii, której legendarny władca, Mieszko I, nigdy chrztu nie przyjął. Na tronie Królestwa Polskiego zasiada aktualnie Mieszko XII, wiara w dawnych bogów jest oficjalną religią, a wszelaki zabobon kwitnie w najlepsze. Gosia ( oficjalnie: Gosława Brzózka ), zdeklarowana ateistka, właśnie ukończyła studia medyczne. Czeka ją jeszcze obowiązkowy roczny staż u wiejskiej szeptuchy, po którym ma ostatecznie zdecydować o swojej specjalizacji ( lekarz medycyny czy szeptucha ). Ostatnią rzeczą o jakiej marzy Gosia jest etat wiejskiej czarownicy, ale…jak mus to mus! Dziewczyna postanawia jakoś się przemęczyć, tym bardziej, że zamieszka w Kaliszu ze swą urodziwą i przebojową przyjaciółką Sławą, a do szeptuchy będzie codziennie dojeżdżać własnym autem. Z kolei sama nauczycielka, Jarogniewa, zwana Babą Jagą, okazuje się być kobietą całkiem do rzeczy. Dość sceptycznie nastawiona Gosława weźmie zatem udział w świątecznych orgiach z okazji Jarych Godów i Zielonych Świątek, będzie zamawiać choroby i wykopywać amulety późną nocą na rozstaju dróg, bo...okaże się, że było warto.Poza tym u miejscowego żercy uczy się właśnie na kapłana pewien młodzian, obok którego nie sposób przejść obojętnie: tajemniczy, fascynujący i – jak się wkrótce ma okazać - niebezpieczny Mieszko sprawia, że serce dziewczyny zaczyna bić szybciej. • Niestety, nic w życiu łatwe nie jest, zwłaszcza, kiedy to bogowie postanawiają sprawić, by Gosia w nich uwierzyła, a w jej życie bezpardonowo wkraczają istoty z ludowych podań. Na dokładkę jest jeszcze mityczny kwiat paproci, którego zerwanie jest przeznaczeniem głównej bohaterki. A chętnych do zaopiekowania się magicznym zielem jest wielu. Swoje propozycje ( niekiedy w dość drastycznej formie ) składają Gosi : Veles, Świętowit…i ktoś jeszcze. Z kim i na jakich zasadach zawrze pakt dziewczyna – tego Wam nie zdradzę. • Mogę powiedzieć jedynie, że cały ateizm Gosi czort porwie, a Wy podczas lektury ubawicie się serdecznie. I być może – tak jak ja – z niec­ierp­liwo­ścią­ będziecie czekać kolejnej części cyklu „Kwiat Paproci”.
    +4 wyrafinowana
  • Jest to pierwszy tom cyklu,, Kwiat paproci ".Główną bohaterką jest dwudziestoczteroletnia Gosia,właśnie ukończyła medycynę i musi odbyć roczny staż u szeptuchy. Jedzie więc do wsi Bieliny. Muszę dodać że Polska za czasów Mieszka l nie przyjęła chrztu więc tym bardziej na wsi jest pełno zabobonów, obrzędów i wiary w różnych bogów. Co spotka Gosię na miejscu? Oj,bardzo dużo. Pozna szeptuche -Baba Jage, wróża Mszczuja i jego praktykanta Mieszka w którym się totalnie zakochuje. • Nawet się nie spodziewa że pozna największych bogów którzy będą coś od niej chcieć, ponieważ Gosia musi wypełnić swoje dziedzictwo... • A do tego wszystkiego jej najbliższe osoby w tym przyjaciółka Sława oraz Mieszko nie są dokładnie tym za kogo się podawają. • Książkę czyta się szybko jest idealna na letnie wieczory. Zabawna,magiczna z romansem w tle.
    +2 trafna
  • Lekka i dość przewidywalna opowieść miłosna, idealna dla odprężenia. Lektura raczej dla nastolatek. Plus za ciekawe słowiańskie akcenty.
  • Pierwsza z serii Kwiat paproci. Bardzo przyjemnie się czyta, ciekawa fabuła wprowadzająca nieco informacji o słowiańskich zwyczajach i historii Polski. Wciągnęła mnie, rozbawiła i zachęciła do przeczytania kolejnych części.
1 2 3 4 5
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Katarzyna Berenika Miszczuk Szeptucha T. 1
Autorzy:Katarzyna Berenika Miszczuk Anna Lektor Szawiel
Lektor:Anna Szawiel
Wydawcy:Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2017) Biblioteka Akustyczna we współpr. z Foksal Grupa Wydawnicza (2017) W. A. B. - Foksal (2017) Wydawnictwo W. A. B. - Grupa Wydawnicza Foksal (2016-2017) Legimi (2016-2017) Grupa Wydawnicza Foksal (2015-2017) WAB (2016) IBUK Libra (2016)
Serie wydawnicze:Kwiat paproci Audiobook książka do słuchania Audiobook - Biblioteka Akustyczna Biblioteczka Akustyczna książka do słuchania - Biblioteka Akustyczna
ISBN:978-83-272-4646-2 978-83-272-4660-8 978-83-280-2662-9 978-83-280-3211-8 978-83-280-3687-1 978-83-280-5038-9 83-280-2662-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 36 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
foo