Dzienniki gwiazdowe

Autor:
Stanisław Lem (1921-2006)
Wyd. w latach:
1957 - 2008
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
5.0

Groteskowe, ironiczne i pełne przygód opowieści Ijona Tichego - otoczonego legendą gwiazdokrążcy, odkrywcy osiemdziesięciu tysięcy trzech globów, na których niejeden raz dokonał trafnych spostrzeżeń. "Dzienniki gwiazdowe" to zbiór opowiadań z podróży kosmicznych, które odbywał słynny naukowiec i niestrudzony badacz, członek Towarzystwa Opieki nad Małymi Planetami - Ijon Tichy. Mało wiemy o jego życiu rodzinnym. Wiadomo tylko, że nie miał żony ani dzieci - ciężko byłoby mu pogodzić takie zobowiązania z impulsem, który ciągle popychał go do kolejnych eksploracji kosmosu. Poza tym, jeśli już zdradzał czytelnikom coś na swój temat, to w formie fragmentarycznych anegdot. Można się tylko głowić, ile było w nich prawdy... Gwiazdokrążca miał oczywiście bardzo ciekawe życie i ogromne zyski ze swoich podróży. Obserwował międzyplanetarne zebrania uczonych, którzy radzili nad przyszłością świata, próbowali stworzyć jego definicje. On - kapitan żeglugi galaktycznej - na szczęście nie miał takich dylematów. Widział wszystko z góry, dosłownie i w przenośni. Patrzył z dystansu na społeczne i polityczne zjawiska. Wszelkie absurdy próbował rozbroić swoim zdrowym rozsądkiem, zbiorowe szaleństwa - osłabić. Jego wędrówki były też wspaniałą okazją, aby tworzyć kolejne karykatury ludzkości. Ta przecież ciągle dostarczała mu do tego materiału. Co więcej można robić ze światem będącym tylko elektronicznym tworem, w którym defekt okazuje się niezbędnym elementem istnienia, niemożliwym do usunięcia?
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo