Bromba i inni:

(po latach także...)

Autor:
Maciej Wojtyszko
Wyd. w latach:
1975 - 2023
Autotagi:
druk
epika
książki
Więcej informacji...
4.8 (6 głosów)

"Bromba i inni" to jedna z najpopularniejszych polskich książek dla dzieci. Po raz pierwszy ukazała się w roku 1975; teraz została wzbogacona o dalsze losy swoich bohaterów. Są nimi fantastyczne stworki, czasem ich cała gromada. Glisando mieszka w Muzyce. Pciuchy, a jest ich koło trzydziestu, zamieszkują czas. Pciuch dwadzieścia cztery w latach 70. był listonoszem od spóźnionych przesyłek, „po latach” awansował, pracuje w dziale komputerowej poczty i bezwzględnie walczy z wirusami komputerowymi. Malwinka - zegarynka pełna rozterek między służbowymi obowiązkami a uczuciem do poety, i Fikander, nieśmiały nadwrażliwiec, który zakochał się w uroczej Malwince w czasie meczu piłki nożnej, „po latach także” są szczęśliwymi rodzicami dwójki dzieci, a jak radzą sobie z rodzinnymi problemami, dowiadujemy się ze specjalnego spisu tychże i sposobów ich rozwiązywania. Tytułowa Bromba, nadal wyjątkowo dociekliwa i bardzo precyzyjna, pozostała „nieustępliwa w byciu Brombą”. Gluś Filmowiec stał się po latach wybitnym kreatorem sztuki, co zostało wzbogacone nagrodą za całokształt. Z wieczornych opowieści Glusia o niezrealizowanych filmach „wynikało, że trzeba ufać swej wyobraźni, śmiało i uczciwie dążyć do celu, godnie ponosić porażki i nigdy nie zdradzać przyjaciół”. To credo życiowe wszystkich przyjaciół Bromby. Wyobraźnia, poczucie przyzwoitości i szczypta zdrowego rozsądku, który idzie w parze z wrażliwością, to wartości, jakie wyznaczają jakość współczesnego życia. A w dzisiejszym świecie - na szczęście - Bromba i jej przyjaciele nie zmienili zasad. (Danuta Śwerczyńska-Jelonek)
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo