Dzieje powiatu wyrzyskiego w zarysie

Autor:
Roman Chwaliszewski
Wydawca:
Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska (2019)
ISBN:
978-83-930012-5-5
Autotagi:
druk
książki
Źródło opisu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu - Księgozbiór WBPiCAK
Forum
„Dzieje powiatu wyrzyskiego w zarysie” autorstwa Romana Chwaliszewskiego to niezwykle interesująca monografia o historii, polityce i społeczeństwie powiatu wyrzyskiego, bardzo ciekawego i strategicznie newralgicznego obszaru na pograniczu polsko-niemieckim. Książka ta, napisana przez wybitnego znawcę dziejów historycznej Krajiny, daje czytelnikowi wnikliwy przegląd historii i ewolucji społeczno-politycznej tego regionu, który w przeszłości był kluczowym terenem zarówno dla Polski, jak i dla Niemiec. Zawiera ona dogłębną analizę środowiska etnicznego i kulturowego powiatu Wyrzyskiego oraz życia społecznego, politycznego i gospodarczego od 1818 do 1850 roku. Następnie odnosi się do zmian, jakie zaszły między 1851 a 1918 rokiem - rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Analiza dotyczy w szczególności rozwoju rolnictwa, przemian w miastach i rozszerzającej się germanizacji. Po traktacie wersalskim z 1919 r., który przywrócił państwo polskie, przyszłość i kształt powiatu wyrzyskiego były przedmiotem skomplikowanych negocjacji między zwycięskimi mocarstwami, nową polską administracją i Niemcami. Te zawiłe pertraktacje są bardzo dobrze opisane i przeanalizowane przez autora, dając czytelnikowi wnikliwy obraz niektórych problemów, z jakimi borykała się rodząca się polska administracja państwowa na poziomie mikro. Następnie Roman Chwaliszewski zajmuje się losami powiatu w czasie II wojny światowej, zagładą Żydów i powstawaniem zorganizowanego lokalnego oporu wobec okupacji niemieckiej. Wreszcie niniejsza monografia kończy się krytycznym spojrzeniem na politykę realizowaną przez reżim komunistyczny w latach 1945-1975. • Opracowanie to stanowi wyjątkową wartość dla literatury historii lokalnej nie tylko w kontekście Polski, ale w znacznie szerszym znaczeniu. Jej wyjątkową głębię i szerokość analizy uzupełnia skarbnica dat, nazw i nazwisk. Ponadto warto nadmienić o walorach estetycznych tej pozycji, gdyż książka ta została pięknie wydana przez lokalną organizację obywatelską Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska. • Dla czytelników nieznających miasta Wyrzysk muszę dodać, że jest to miejsce urodzenia Wernhera Magnusa Maximiliana von Brauna, Niemca, który po II wojnie światowej stał się Amerykaninem i zabrał nas na księżyc i z powrotem.
odpowiedzi: 0
wyświetleń: 1145
saski

saski
16.03.2021 16:06:47

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo