Sposób na Alcybiadesa

Autor:
Edmund Niziurski (1925-2013)
Ilustracje:
Zbigniew Łoskot (1922-1997)
Wyd. w latach:
1874 - 20133
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
4.3 (7 głosów)

Z takim właśnie problemem mierzą się bohaterowie powieści "Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego. Jej akcja rozgrywa się w szacownych murach męskiego liceum im. Samuela Lindego w roku 1961. Ówczesna szkoła mało przypomina tę współczesną – inny jest program nauczania i system edukacji, różni są uczniowie i kadra pedagogów. Jedna rzecz jest jednak dokładnie taka sama – odwieczna wojna, jaką toczą ze sobą nauczyciele i ich wychowankowie. W szkole Lindego niesforni uczniowie klasy VIII starają się znaleźć patent na swoich wychowawców. Sądzą – poniekąd słusznie – że każdy z nich ma jakąś piętę achillesową, którą wystarczy poznać i umiejętnie wykorzystać. Słowem, znaleźć SPOSÓB, który pomoże przetrwać nudne lekcje historii czy polskiego albo odwlec klasówkę z matematyki. Na pierwszy ogień idzie prof. Misiak, nauczyciel historii, którego uczniowie nazywają "Alcybiades". Sposób na niego chłopcy kupują od "Szekspira", czyli starszego kolegi, prezesa kółka teatralnego. Natychmiast wprowadzają plan w życie. Na czym polega ów sposób? Składa się z całej gamy zabiegów o barwnie brzmiących nazwach. Jest wśród nich "zapuszczanie Węża Morskiego", "Wielki Asocjacyjny Bluff" albo "dryf", czyli skłanianie Alcybiadesa do luźnej opowieści na rozmaite, ciekawe tematy. Chłopcy pilnie starają się wprowadzić owe patenty w życie. A jaki będzie efekt? Pozytywny, choć zupełnie inny od zamierzonego. Finałowa konkluzja jest zaskakująca, a sama powieść ciągle bawi i śmieszy, choć przykrywa ją już lekka patyna.
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo