Misjonarka

Autor:
Maria Nurowska (1944-2022)
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wyd. w latach:
2007 - 2019
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński i S-ka)
Czytak Larix 21911-21928
ISBN:
978-83-8123-045-2, 978-83-8123-542-6
83-8123-045-2
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
powieści
proza
Więcej informacji...
4.5 (2 głosy)

Pomorze, II wojna światowa i Niemcy mieszkający na polskim terytorium mający polskie obywatelstwo. Czas niełatwy. Okres przymusowych i bolesnych wypędzeń. Książka o ogromnym ładunku emocjonalnym, przepełniona bólem. Poznajemy Elizę i Mariannę von Saarow. Całe życie spędziły w Polsce w swoich majątkach, które po zakończeniu wojny zostały im skonfiskowane. Fabuła gorzka i niełatwa w odbiorze. Uświadamia, że wojna przynosi nie tylko straty materialne , ale przede wszystkim straty psychiczne. Pokazuje jak trudno pozbierać się po traumatycznych przeżyciach i na nowo poukładać sobie życie. Eliza i Marianna zostają usunięte z własnego domu w Polsce i pod przymusem kary śmierci zrzekają się obywatelstwa polskiego. Wojna zabrała im wszystko. Miłość, dom rodzinny, ojczyznę. W Polsce niechciane, a w Niemczech obce i nie budzące zaufania. Ich los był dramatyczny, a nędza nie do opisania. Może gdyby nie wojna i wypędzenie wszystko potoczyłoby się inaczej. Pałac w Krokowej trwałby do dzisiaj, a one byłyby w tym samym miejscu i w tej samej roli. Historia zadecydowała jednak inaczej. Nie mając żadnego wpływu na przebieg zdarzeń, bezsilne i upokorzone zmuszone były przyjąć narzuconą odgórnie gehennę i nową ojczyznę. Krzywda, ból i żal, który im towarzyszył pozostał w w nich na zawsze. Pytanie. Dlaczego człowiek człowiekowi zgotował taki los?
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo