Opowiadania

Autor:
Edgar Allan Poe (1809-1849)
Tłumaczenie:
Stanisław Wyrzykowski (1869-1949)
Wiesław Furmańczyk
Przedmowa:
Władysław Kopaliński (1907-2007)
Wybór:
Władysław Kopaliński (1907-2007)
Wydawcy:
Wydaw. Czytelnik (1956-19586)
Wydawnictwo Literackie (1986-1989)
ISBN:
83-07-00835-2, 83-07-00836-0
Autotagi:
druk
literatura
1.0

"Opowiadania" ukazują, jak bardzo wszechstronnym pisarzem był ich autor. Znaleźć tu można typowe opowieści grozy, jak: "Baryłka amontillado", "Cień" czy "Upadek domu Ucherów", w których powraca charakterystyczny dla Poe'go motyw pogrzebania żywcem. Równie klaustrofobiczne, choć w inny sposób przerażające, jest opowiadanie "Studnia i wahadło", którego bohater, zamknięty w ciemnej celi poddany zostaje licznym, wymyślnym torturom. Poe był nie tylko mistrzem grozy. Był on także twórcą jednego z bardziej znanych detektywów, pierwowzoru Sherlocka Holmesa – C. Augusta Dupina. W "Morderstwach przy Rue Morgue" Dupin, posługując się dedukcją, rozwiązuje zagadkę tajemniczych, brutalnych morderstw dwóch kobiet, w "Skradzionym liście" natomiast odnajduje przemyślnie ukryty list, mogący skompromitować pewną wysoko postawioną osobę. Rozwiązywaniu zagadki, choć tym razem nie kryminalnej, poświęcone jest także opowiadanie "Złoty żuk", którego bohater, na podstawie zaszyfrowanych wskazówek usiłuje odkryć miejsce ukrycia skarbu piratów. W dorobku pisarza znaleźć można także historie nie mające wiele, lub zgoła nic wspólnego z kryminałem czy grozą. Opowiadania: "Ligia" i "Eleonora" są znakomitymi przykładami tego, że Poe umiał też pięknie i niesamowicie pisać o miłości. Miłości, sprawiającej że świat wokół pięknieje, trwającej nawet po śmierci ukochanej kobiety. Przedstawione opowiadania choć różnią się pod względem tematyki, choć nie każde z nich przeraża, a niektórych nawet zaliczyć nie można do opowieści niesamowitych, są na równie wysokim poziomie. Można powiedzieć, które z opowiadań są bardziej mroczne od innych, które bardziej przerażające, które piękniejsze, ale trudno tu wskazać opowiadania wyraźnie lepsze czy wyraźnie gorsze od pozostałych. Miłośnik twórczości E.A. Poe z pewnością posiada lub posiadać będzie dzieła zebrane. Jednak ktoś, kto dopiero pragnie zapoznać się z twórczością pisarza, powinien zacząć od lektury nieniejszego zbiorku. Jeśli prezentowane tu opowiadania nie przypadną mu do gustu, to raczej nie ma sensu, żeby próbował zgłębić twórczość Poe'go, bo oznaczać to będzie, że ten styl mu nie odpowiada. Jeśli natomiast przypadną – "Opowiadania" będą znakomitym wstępem do podróży w mroczny świat jednego z ojców horroru.
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo