Wojna i pokój

Tytuł oryginalny:
Vojna i mir
Autor:
Lew Tołstoj (1828-1910)
Tłumacz:
Andrzej Stawar (1900-1961)
Wyd. w latach:
1930 - 2021
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.3 (4 głosy)

Trudno wymienić jeden powód, dla którego warto przeczytać tę książkę. Niewątpliwie jednym z wielu (i tym najistotniejszym dla mnie) jest jej wielowątkowość i plejada różnorodnych bohaterów. Każdy z nich naszkicowany jest przez autora w sposób odrębny, obiektywny i wyjątkowy. Szczegółowe przedstawienie psychiki i życiorysu każdego z bohaterów książki daje czytelnikowi niepowtarzalną możliwość poznania i oceny wielu ludzkich zachowań. My (czytelnicy), w przeciwieństwie do żyjących w XIX-wiecznej Rosji bohaterów "Wojny i pokoju", mamy wiedzę, która pozwala nam zrozumieć niektóre z ludzkich postępków czy decyzji - wiemy mianowicie o skrywanych i tłumionych uczuciach, o tęsknotach, o pragnieniach i ukrytej pod maską pozoru i dystansu dobroci; wiemy też jednak o intrygach, kłamstwach, głupocie i obłudzie chowanej za rzekomą miłością. To wszystko, w połączeniu z kolorowym i dosyć charakterystycznym petersburskim życiem, sprawia, że czytając książkę miotamy się między sprzecznymi uczuciami: mamy ochotę i krzyczeć, i płakać, i śmiać się zarazem, a czasami po prostu brakuje nam słów. Każdy znajdzie wśród bohaterów "Wojny..." kogoś, kogo chciałby spotkać lub nawet z kim mógłby się zaprzyjaźnić. Warto więc sięgnąć po dzieło Tołstoja (pomimo, być może, odstraszających rozmiarów i wątków wojennych, przez które jednak da się przebrnąć bez szwanku), by zanurzyć się w życiu rosyjskiej społeczności w sposób pełny i niezwykle rzeczywisty. [biblionetka.net]
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo