Summa technologiae

Autor:
Stanisław Lem (1921-2006)
Wyd. w latach:
1964 - 2023
Autotagi:
druk
książki
Więcej informacji...

"Summa technologiae" to ponadczasowe dzieło Stanisława Lema. Znany pisarz science fiction przewidział przyszłość, której nadejścia jesteśmy świadkami. Stanisław Lem potrafił dostrzec przyszłość, która w tamtych czasach wielu ludziom się nawet nie śniła. W swojej książce postanowił zawrzeć rozważania o dylematach moralnych, etycznych i filozoficznych dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji. Czy roboty wyprą człowieka? Czy cywilizacja ludzka jest w stanie uwolnić się od narzuconych jej ograniczeń materialnych? Gdzie znajduje się miejsce człowieka, który pracując nad coraz to nowszymi rozwiązaniami technologicznymi, niejednokrotnie zapomina o bezpieczeństwie ludzkości? Stanisław Lem zawarł w "Summa technologiae" najważniejsze wiadomości dostępne człowiekowi współczesnemu, a także czekające go wyzwania. Czy można im sprostać? Autor używa w książce określeń, które za jego życia zdawały się najlepiej pasować do nieistniejących jeszcze rozwiązań technologicznych: sztuczną inteligencję nazywa więc intelektroniką, wirtualną rzeczywistość - fantomatyką, a przechowywanie i wyszukiwanie informacji zostały mianowane ariadnologią. Stanisławowi Lemowi popularność przyniosły fascynujące powieści science fiction, w których poruszał niejednokrotnie kontrowersyjne zagadnienia. Autor zasłynął z oryginalnego tworzenia historii oraz niepowtarzalnego stylu, który na zawsze zmienił cały gatunek. "Summa technologiae" nie jest jedyną książką, w której Lem zdołał zaskakująco poprawnie przewidzieć kierunek rozwoju człowieka i technologii. Tworzył powieści, które miały pokrzepić ludzkość, choć jednocześnie ukazywał apokaliptyczną wizję przyszłości. Jego najbardziej znane książki to m.in.: "Solaris", "Eden", "Szpital przemienienia", "Dialogi", "Astronauci", "Człowiek z Marsa" oraz "Głos Pana".
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo