Rok magicznego myślenia

Tytuł oryginalny:
Year of magical thinking
Autor:
Joan Didion (1934-2021)
Tłumacz:
Hanna Pasierska
Wydawcy:
Grupa Wydawnicza Relacja (2021)
Legimi (2021)
Znak - litera nova (2016)
Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2007-2008)
Wydane w seriach:
Znak Litera Nova
ISBN:
978-83-240-3587-8, 978-83-66750-82-1
978-83-7469-518-3
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
4.0 (4 głosy)

Gdy Didion straciła męża, życie postanowiło jeszcze raz ją zaskoczyć. Kobieta musiała również zmierzyć się z ciężką chorobą swojego dziecka. Swoje obserwacje i uczucia przedstawiła w formie, która zachwyca swoją przenikliwością i prawdą o człowieczeństwie. Pokazuje też, że często pod pozorem dobrego radzenia sobie ze śmiercią bliskiej osoby, kryje się prawdziwa tragedia. Jedynie ukrywając swoje uczucia, można przetrwać. Tak właśnie działo się z autorką, której życie zmieniło się diametralnie i jedna tragedia szybko przemieniła się w ich pasmo. Didion opowiada tu o swoich prywatnych doświadczeniach oraz o próbach poradzenia sobie z najtrudniejszymi z uczuć, ale i pisze o uniwersalnych ludzkich doświadczeniach czy analizuje szczegółowo kulturowe konotacje żałoby. Autorka pisze o chwilach, które definiują całe życie danej osoby i zastanawia się, czy można uciec od własnych uczuć. Opowiada historię osobistą, lecz w sposób, który stara się zrozumieć mechanizm żałoby i ludzkich słabości. Pisze o samotności, ale i o wierze w to, że można na nowo odbudować swoje życie.
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo