Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
nalewajko.paulina
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    nalewajko.paulina
    We wszystkich czytanych przeze mnie recenzjach tej książki przewija się określenie "wielowarstwowa". Taka rzeczywiście jest, ale mi osobiście, gdybym miała dopiero po książkę sięgnąć, słowo to nie powiedziałoby nic. • Powieść spinają dwie klamry: tytułowy niebieski kot oraz miejsce akcji - Kartuzy. Te dwa elementy pozostają niezmiennie osadzone, mimo burzliwych czasów, wojen, osobistych tragedii bohaterów-niebohaterów. Wracają od czternastego, bodajże, wieku, aż po wiek dwudziesty. Owszem, jest to powieść historyczna, ale na plan pierwszy wysuwająca zupełnie inne elementy historii niż te, do których przywykliśmy; bitwa pod Grunwaldem to na przykład zaledwie wzmianka, ponieważ jej rezultat wpływa na losy mieszkańców klasztoru w Kartuzach, wokół którego krąży przez pewien czas powieść. • Każda z części powieści opowiedziana jest z perspektywy jednej postaci i dlatego trudno tu mówić o szczególnie zarysowanym bohaterze. Autorka zdołała jednak każdą z postaci, których wrażliwość prowadzi nas przez daną część powieści, nakreślić na tyle wyraźnie, byśmy z żalem porzucali właśnie kończącą się część. Wszystkie postaci łączy nienasycenie; u każdej coś poszło nie tak, choć zapowiadało się, że wyjdą na prostą. Czasem ogrom tej osobistej tragedii spada na czytelnika niespodziewanie, ponieważ autorka hipnotyzuje nas pięknem języka, bardzo szczegółowego. zdolnego do przenoszenia czytającego w opisywany świat, sprawiającego, że wydaje się oswojony, znajomy. • Powieść czytałam w podróży, zrywami. Często towarzyszyło mi pragnienie, by wrócić do lektury, z jednoczesnym poczuciem, że duża porcja tego tekstu to zbyt wielki ładunek emocjonalny. To pierwsze moje spotkanie z tą autorką, ale wiem na pewno, że nie ostatnie. Teraz sięgnę po "Nieczułość", a potem będę czekać na kolejne powieści.
Ostatnio ocenione
  • Bękart ze Stambułu
    Şafak, Elif
  • Wyspa Cierpienia
    Restrepo, Laura
  • Kot niebieski
    Bunda, Martyna
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo