Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
Kiria
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    Kiria
    Na rynku jest już kilka książek dotyczących Wysoko Wrażliwych Osób (WWO). Zwykle są to tłumaczenia z języków obcych. Pozycja ,,Wrażliwiec to ja. Jak radzić sobie w życiu, będąc wysoko wrażliwą osobą” Moniki Pryśko i Magdaleny Juchniewicz ma tak uniwersalny wymiar, że mogłaby sama stać się punktem wyjścia do tłumaczeń na inne rynki. • Autorki, same będąc WWO, lubią swojego bohatera. Bycie wrażliwą osobą często kojarzy nam się ze łzawą słabością, podp­orzą­dkow­anie­m, niekonsekwencją. Pryśko i Juchniewicz udowadniają, że wrażliwcy mają w sobie dużo odwagi i empatii. Choć ta ostatnia może przytłaczać wrażliwych, autorki stworzyły dekalog dla takich osób, który otwierają ,,Spokój, relaks i sen”. Nieprzypadkowo, ciało jest bowiem najlepszym wskaźnikiem samopoczucia wrażliwców. Niezawodnie wysyła sygnały, gdy np. takie osoby znajdą się w otoczeniu ludzi nie zawsze im przychylnych. Może wówczas pojawić się ból głowy czy odezwać się stara kontuzja. To znak, że należy opuścić dane miejsce. Często niezrozumienie ciała, a wielokrotnie obawa przed wykluczeniem z grupy, sprawiają, że osoba wrażliwa pozostaje w danym miejscu. Ignorując ciało, symptomy się nasilają i zwykle zaczyna się odwiedzanie lekarzy różnych specjalności. Niestety, nie wykrywają oni nic nadzwyczajnego ale etykietka ,,dziwaka” czy wręcz ,,wariata” przylega do takich osób. • W książce zaproponowano wiele form radzenia sobie z wysoką wrażliwością. Jedną z nich jest prowadzenie dziennika. Dzięki niemu uwalniane są trudne emocje i co najważniejsze, zapisanie ich, przyczynia się do głębszego poznania siebie. Autorki wyjaśniają, że stanowi on formę autoterapii, w przeciwieństwie do innych form wyrażania złości czy gniewu, np. poprzez krzyk czy walenie pięścią w poduszkę. Fizyczne odreagowanie przynosi chwilową ulgę ale nie skłania do refleksji dającej szerszy obraz sytuacji, w której trudne emocje pojawiły się. • ,,Wrażliwiec to ja’’ to książka, do której chce się wracać, m. in. dlatego, że są w niej cytaty z różnych źródeł. Ich ilość nie przytłacza, a cieszy, że pochodzą głównie z książek, a nie, ulotnych, odnośników do internetu. Dzięki tym źródłom, wiedzę o własnej wrażliwości można pogłębiać. • Zain­tere­sowa­nych­ lepszym zrozumieniem siebie zachęcam do lektury.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo