Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
emiliabojanowska
Najnowsze recenzje
1
...
8 9 10
...
23
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Dwupłytową muzyczna wersja bajki o Jasiu i Małgosi, w nieco skróconej wersji, ale dosyć przyjemna w odbiorze. Z jakiegoś powodu nie do końca spodobały mi się głosy Jasia i Małgosi w wykonaniu Damiana Damięckiego i Magdaleny Zawadzkiej - wydaje mi się, że spodziewałam się głosów bardziej niewinnych i dziecięcych, tymczasem w najlepszym razie brzmieli jak nastolatkowie. Z produkcji z pewnością wybijają się Wilk z Babą Jagą w wykonaniu Zofii Jarmy i Andrzeja Stockingera, co podkreśla ich wspólne wykonanie przezabawnej piosenki.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Niezwykle uroczyste wykonanie staropolskich kolęd, genialne jako wprowadzenie w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Operowe arie czynią z - wydawałoby się - swojskich i uroczych kolęd, kunsztowne dzieła o wielowymiarowej strukturze.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Przepiękna kolekcja pastorałek ze świetną recytacją Wojciecha Siemiona. Słuchając miałam wrażenie uczestniczenia w pochodzie śred­niow­iecz­nych­ kolędników w mroźny wieczór, taki był odczuwalny odświętny, mieszczańsko-ludowy klimat.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Książkę wypożyczyłam niejako aby się odprężyć, trochę pośmiać i pożenować się, zakładając, że jest to pozycja jakich wiele na rynku podobnych. Jakie było moje zaskoczenie kiedy wgłębiłam się w historię starego rodu mieszkającego w wielowiekowym zabytkowym domu na wsi, a wszystko to oczami Amerykanki z 30-letnim japońskim stażem. Po przeczytaniu całości naprawdę można prawie namacalnie poczuć zapach domowego drewna, kwiatów i herbaty widocznej przez otwarte okno, przyjemne ciepło naftowego piecyka podczas przenikliwego chłodu zimy czy brzęczenie komarów koło ucha podczas skwarnego lata. Opisy pór roku, pracy na wsi czy życia wśród społeczności lokalnej są naprawdę kwintesencją ogromnej wdzięczności naturze i rodzinie, coś, co w zachodnim świecie, traktuje się nieco po macoszemu, nieco z wyższością lub wręcz pogardą. Autorka pokochała i przywiązała się do Japonii na przestrzeni lat, razem z jej wadami i zaletami, co dodatkowo ilustrują dyskretne wyjaśniające rysunki przy każdym rozdziale i piękne fotografie przodków rodziny autorki, wiekowej posiadłości i wszechobecnej tak ważnej natury. Jedynym minusem jest dla mnie to, że chciałabym przeczytać więcej o poszczególnych wątkach, które są bardzo ciekawe, ale niestety ucinane, być może przy końcowej edycji. Szczególnie polecam tym, którzy czasem chcieliby zwolnić tempo życia, a paradoksalnie nie mają na to czasu.
  • [awatar]
    emiliabojanowska
    Książka o świętym Ojcu Pio składa się głównie z opisów wielu jego cudów, ale w żadnym wypadku to nie dziwi - to te cuda składają się na święte życie stygmatyka. Nie mieści się w naszych nowoczesnych, doczesnych głowach jak jego działania wpłynęły na rzesze nawróconych, ozdrowiałych, zmienionych ludzi. Wielokrotnie podczas czytania napływały mi łzy do oczu - zwyczajnie cieszyłam się z tego, że ktoś otrzymał tak cudowną łaskę. W książce wielokrotnie podkreślano jak niezwykłe było życie tej zwyczajnej osoby i to prawda. Ojciec Pio to prawdziwie współczesny i jednocześnie ponadczasowy święty. To musiało być przeżycie dosłownie nie z tej ziemi móc zobaczyć go na żywo, wyspowiadać się u niego, otrzymać cud za jego wstawiennictwem czy za jego życia czy po śmierci. Podziwiam i zazdroszczę jego czystego i pięknego oddania Jezusowi. Fakt, że został świętym kościoła katolickiego i w niebie nie cierpi już tak jak tutaj na ziemi, ale znajduje się u boku Boga, Świętej Bożej Rodzicielki i innych świętych, napawa szczęściem i spokojem. Choć pewnie jest nie mniej zajęty po śmierci niż za życia kiedy tyle osób prosi go o wstawiennictwo, ale to tylko podkreśla jego świętość.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo