Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Opalenica
[awatar]
Opalenica BPMiG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 61 44 77 430
Województwo: wielkopolskie
Powiat: nowotomyski
Adres: os. Centrum 11
64-330 Opalenica
E-mail: biblioteka@ckibopalenica.pl

Poniedziałek: 10.00 - 18.00
Wtorek: 10.00 - 18.00
Środa: 10.00 - 18.00
Czwartek: 08.00-15.00
Piątek: 10.00 - 18.00
Sobota: 09.00 - 13.00

Opalenicka biblioteka powstała na zrębach przedwojennej biblioteki Towarzystwa Czytelni Ludowych, którego księgozbiór w czasie okupacji był przechowywany w piwnicy opalenickiego ratusza. Pieczę nad nim sprawowała woźna ratusza pani Konstancja Przydrożna.

W 1945 r. burmistrz miasta Czesław Rutecki zlecił zorganizowanie wypożyczalni książek pracownikom zarządu miejskiego. Byli to: Łucja Baraniecka, pełniąca funkcję bibliotekarki do 1947 r. oraz Władysław Bartkowiak, który w 1947 r. przejął opiekę nad zbiorami.

3 marca 1949 r. biblioteka, dotąd mająca charakter społeczny, została mianowana Miejską Biblioteką Publiczną. Odtąd MBP została włączona do ogólnokrajowej sieci bibliotek publicznych. W tym samym czasie stanowisko kierownika placówki powierzono Jadwidze Borowskiej, pełniacej tę funkcję do 30 września 1951r.

Na wypożyczalnię przeznaczono lokal przy Rynku, jego powierzchnia wynosiła 49 metrów kwadratowych. W tym pomieszczeniu biblioteka działała do 1952 r., a następnie została przeniesiona do budynku przy ulicy 1 Maja, a w 1959 na ulicę Farną.

W 1953 r. wraz ze zmianą lokalu funkcję kierownika placówki zaczęła pełnić Wanda Szade, pracująca w bibliotece do 1962 r. Kolejnymi kierownikami były: od 1962 r. Genowefa Duda, od 1972 r. Janina Grabowska, która po 1989r. została przemianowana na dyrektora, a od roku 2006 po dziś dzień funkcję tę pełni Ewa Grabowska.

Pierwsza informacja o wypożyczeniu książek za miesięczną opłatą 30 i 10 zł pochodzi z roku 1949. Z tego okresu mamy też pierwsze potwierdzone wiadomości o księgozbiorze i czytelnikach. Sprawozdanie z tamtego roku mówi, że biblioteka liczyła 172 czytelników i posiadała 1182 woluminy, nabywane z różnych nieodpłatnych źródeł. Była otwarta dwa razy w tygodniu przez trzy godziny.

W roku 1969 miało miejsce kolejne przeniesienie zbiorów bibliotecznych. Tym razem z lokalu przy ulicy Farnej do nowootwartego Miejskiego Domu Kultury,w którym biblioteka miała swoją siedzibę przez 10 lat. W 1979 r. nastąpiło zakończenie rozbudowy MDK i biblioteki. Powstał Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Czytelnia oraz Wypożyczalnia dla Dorosłych. Rozbudowano też znacznie sieć biblioteczną, na którą obecnie składają się 4 filie i 3 punkty biblioteczne.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
leon_skrzypczak
joannaprugar
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo