Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie
[awatar]
Kolno MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 862782514
Województwo: podlaskie
Powiat: kolneński
Adres: Marii Dąbrowskiej 4
18-500 Kolno
E-mail: mbp@kolno.home.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: od godz. 8:00 do godz. 16:00

Wtorek: od godz. 8:00 do godz. 16:00

Środa: (nieczynna)

Czwartek: od godz. 8:00 do godz. 16:00

Piątek: od godz. 8:00 do godz. 16:00

Sobota: od godz. 10:00 do godz. 14:00
(czytelnia nieczynna)

Krótkie kalendarium:

1919 - Powstaje zalążek biblioteki utworzony przez Towarzystwo Biblioteki Publicznej.

1928 - Zbiory biblioteki wzbogaciło 100 książek przekazanych jej przez Sejmik po zlikwidowanej bibliotece gimnazjalnej. Stan posiadania wynosi 800 woluminów bele­trys­tycz­nych­ i kilkaset popu­larn­onau­kowy­ch.

1949 - 1 lipca tego roku powstaje Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w rogowym budynku u zbiegu ulicy Armii Czerwonej i Placu Wolności 1. Jej księgozbiór liczy 1130 egzemplarzy.

Pierwszym kierownikiem placówki zostaje Anna Osiecka. Z jej usług korzysta 155 czytelników. Na koniec roku notuje 3439 wypożyczeń. Biblioteka opiekuje się 8 bibliotekami gminnymi w: Stawiskach, Czerwonem, Małym Płocku, Grabowie, Lachowie, Łysych, Turośli, Zbójnej oraz 20 punktami bibliotecznymi.

1955 - Po zmianach organizacyjnych tworzy się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, która liczy 16 716 książek i obsługuje 350 czytelników.

1967 - W grudniu siedziba biblioteki zostaje przeniesiona do Powiatowego Domu Kultury, gdzie otrzymuje 4 pomieszczenia.

1971 - W marcu biblioteka przenosi się do wybudowanego dla jej potrzeb nowego obiektu przy ulicy Wojska Polskiego 6. Księgozbiór biblioteki wynosi 14 915 woluminów.

1975 - Wraz ze zmianami w podziale admi­nist­racy­jnym­ kraju biblioteka przestaje pełnić funkcje biblioteki powiatowej, pełniąc dalej nadzór nad bibliotekami terenowymi : 4 gminnymi, 3 miejsko – gminnymi i 18 filiami bibliotecznymi.

1977 - Z dniem 1 października tworzy się Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Kolno.

1992 - Z dniem 1 maja biblioteka podlega kolejnej zmianie admi­nist­racy­jnej­ i funkcjonuje jako Miejska Biblioteka Publiczna.

1993 - Zapada decyzja o zmianie lokalu biblioteki. Po 22 latach wraca do siedziby Kolneńskiego Domu Kultury. Zbiory biblioteki liczą w tym momencie 30 018 książek.

2002 - W lipcu na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Powiatu Kolneńskiego, a Zarządem Miasta Kolno Miejska Biblioteka Publiczna w Kolnie przejmuje do realizacji zadania biblioteki powiatowej na terenie Powiatu Kolneńskiego.

2009 - We wrześniu, w Roku Słowackiego Biblioteka obchodziła jubileusz 60-lecie swego istnienia.

2013 - W roku 2013 Miejska Biblioteka Publiczna nie otrzymała dotacji na realizację zadań biblioteki powiatowej.

2018 - Biblioteka otrzymuje na własność działkę o nr. geodezyjnym 1643/2 z przeznaczeniem na budowę budynku przeznaczonego na Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolnie. W kwietniu Biblioteka składa wniosek do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”. W lipcu otrzymujemy informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i akceptacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 1 981 580,00 zł W tym samym miesiącu ze względu na rozpoczynany remont budynku KOKiS biblioteka musi opuścić swoje dotychczasowe lokum w budynku przy ulicy M. Konopnickiej 4. 9 sierpnia po przeprowadzce wznawiamy swoją działalność na parterze budynku będącego siedzibą Gimnazjum im. Jana Pawła II przy ulicy M. Dąbrowskiej

2019 – 70-lecie istnienia Biblioteki. Na sesji Rady Miasta w dn. 12 kwietnia Burmistrz Miasta oświadcza o odstąpieniu od projektu budowy budynku dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kolnie. Na mocy tej decyzji Biblioteka traci przyznane dofinansowanie.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
wojciech
antek260510
wikichmielewska080
bena0007
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo