Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
6 7 8
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Matylda ma cztery lata. Jest jeszcze mała i często się boi. Jednak, gdy Mama zauważa, że wiele skarpetek nie ma swojej pary, dziewczynka postanawia wyruszyć na ich poszukiwanie. Przecież to musi być sprawka Pralkowego Potwora, prawda? Czy dziewczynka da radę przezwyciężyć swój strach? Czy uda jej się odzyskać zguby? Sprawdźcie sami czy misja Matyldy zakończy się powodzeniem! • Ilona Kostecka serwuje nam portret dziecięcego strachu. Ukazuje jak dziecko próbuje go przezwyciężyć i znaleźć w sobie odwagę do pokonania przeciwności. Jest to idealny wstęp do rozmowy z najmłodszymi, wkraczającymi w świat nazywania emocji. Książka pokazuje, że strach to naturalne zjawisko i każdy z nas się czasem boi, nawet z pozoru odważni starsi bracia. • Matylda Odważna i Pralkowy Potwór jest opatrzona ilustracjami Anny Simeone, mającej już w swoim dorobku rysunki do serii książeczek Mój mały świat, bestsellerowego Misia z długim ogonkiem oraz do tytułu Cień w błękicie.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Kto z nas nie znalazł się choć raz w sytuacji, w której wolałaby być niewidzialny? Albo w takiej, gdzie walczył o uwagę otoczenia? Główny bohater powieści hiszpańskiego autora Eloy’a Moreno potrafi to kontrolować… przynajmniej teoretycznie. • Niewidzialny to powieść o dorastaniu, mówiąca szczerze o wszystkich trudach tego okresu. To zmuszająca do refleksji historia chłopaka odrzuconego przez rówieśników, podsycona jego niepokojem i lękiem. Ukazująca codzienną walkę z prześladowaniem i własnymi koszmarami. • Książka jest z założenia młodzieżowa, traktuje jednak o problemach nie tylko nastolatków. Polecana także rodzicom, wychowawcom i innym dorosłym, którzy pragną świadomiej spojrzeć na relacje międzyludzkie.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Para pisarzy bestsellerowych powieści powraca w nowej książce. Tym razem zamiast kolejnego kryminału proponują nam zbiór wywiadów, pozostając jednak wciąż w tematyce śledztw. W zbiorze Ścigając zło znajduje się siedem rozdziałów wypełnionych rozmowami z osobami pracującymi nad bezpieczeństwem kraju – policjantami, prokuratorem, medykiem sądowym, antropologiem, służbą więzienną oraz biegłym psychologiem. • W książce państwa Kuźmińskich tym razem nie znajdziemy ani grama fikcji. Tylko rzetelne informacje, od wiarygodnych źródeł, z tak zwanej „pierwszej ręki”. Informacje są podane w przejrzysty sposób, czasem z powagą, czasem z humorem. Kompendium wiedzy dla fanów kryminałów.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Dla naszej pociechy każda nowa sytuacja jest sprawdzianem. Możemy jej pomóc wraz z dwunastoma popularnymi polskimi pisarzami, sięgając po 12 dziecięcych wyzwań. W tym bogato ilustrowanym zbiorze opowiadań bohaterowie mierzą się z nieśmiałością, agresją, presją rówieśników. Dowiadują się co to jest tolerancja, uważność oraz poczucie własnej wartości, jakie zagrożenia czekają na nich w sieci, dlaczego pasja jest dla nas tak ważna i jak zachować umiar podczas korzystania z telefonu. Uczą się także o rywalizacji i manipulacji. Przedstawione historie mają za zadanie pokazać dzieciom, jak zachować się w danej sytuacji oraz zachęcić rodziców do rozmowy o trudnościach, z którymi ich podopieczni mogą się w przyszłości mierzyć. • W książce znajdziemy teksty: A. Czerwińskiej-Rydel, L. Fabisińskiej, A. Frączek, R. Jędrzejewskiej-Wróbel, J. Krzyżanek, M.E. Letki, A. Onichimowskiej, B. Ostrowickiej, E. Piotrowskiej, M. Przewoźniaka, A. Sójki, M. Szarf.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Niektórzy rodzą się, by szukać przygód. A innych przygody znajdują same. • Dwunastoletnia Lalani mieszka wraz z matką na wyspie Sanlagita, gdzie dzieci karmione są strachem przed górą Kahna, opowieściami o bestii bez oczu i marzeniami o krainie szczęśliwości za morzem. Na początku historii nikt z wyspiarzy nie podejrzewa głównej bohaterki o cechy takie jak odwaga czy bohaterstwo. Prędzej wskazaliby na jej przyjaciółkę Veydę albo każdego innego chłopca z wyspy. Jednak życie bywa nieprzewidywalne. Gdy matka dziewczynki zachoruje, to Lalani wyruszy w niebezpieczną wyprawę. Podobną do tej, podczas której zginął jej ojciec. Czy dwunastolatce uda się ocalić mamę? Jakie przygody czekają ją w trakcie? Czy w legendach, które tak uwielbia, kryje się ziarno prawdy? • Lalani z dalekich mórz to urzekająca, fantastyczna opowieść dedykowana młodszej młodzieży, ale i wielu starszych czytelników wyciągnie z niej lekcje. Baśniowa historia inspirowana filipińskim folklorem, z pięknymi czarno-białymi ilustracjami wykonanymi ręką Lian Cho.
Planowane i pożądane pozycje
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo