Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Rodzaj: | Biblioteki publiczne |
---|---|
Telefon: | 61 25 00 401 |
Województwo: | wielkopolskie |
Powiat: | poznański |
Adres: |
Szkolna 16 62-002 Suchy Las |
E-mail: | biblioteka@osrodekkultury.pl |
Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:
Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00
Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.
Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.
Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.
27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.
28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.
Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.
Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.
Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skomputeryzowane, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.
Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niepełnosprawnym, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibliograficznych, wypożyczenia międzybiblioteczne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.
Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.
-
Beata, mama dwójki dzieci decyduje się na wyjazd do Ueckermünde. Ma zamiar w końcu uporządkować swoje życie. W tym małym, niemieckim miasteczku podejmuje pracę jako opiekunka starszego małżeństwa, Jest pełna obaw, ale powoli osiąga wewnętrzny spokój. Na jej drodze pojawiają się osoby, które częściowo zmieniają jej życie na lepsze. Czyżby szczęście było jej rzeczywiście pisane? Jednak tą pozorną równowagę w życiu Beaty burzy pewna zaskakująca wiadomość… • Powieść Doroty Schrammek to pozytywna i pełna nadziei historia. Opowiada o przebaczeniu, przywraca wiarę w drugiego człowieka, zmusza do przemyśleń nad własnym życiem.
-
„Już nie uciekam” to pełna dobrej energii, dowcipna, poruszająca również ważne tematy powieść. Joanna kobieta dojrzała, której marzeniem jest stworzenie prawdziwego, pełnego ciepła domu z odpowiednim partnerem nie przestaje zaskakiwać. Jest narzeczoną Artura, ale pomimo tego faktu adoratorów wcale jej nie brakuje. Bohaterka ma mnóstwo wątpliwości związanych ze swoją przyszłością. Zaczyna jednak urzeczywistniać swoje pragnienia. Decyduje się na uruchomienie kawiarni w Kociewie, do którego się przeprowadziła. Lokal, w którym ów interes ma zamiar rozkręcić skrywa jednak pewne tajemnice. Joanna poza pracą w kawiarni zajmuje się także wolontariatem w hospicjum dla dzieci. Dla maluchów pisze też krótkie bajki. Jej opowiastki chce opublikować pewien wzięty wydawca, ale stawia Joannie konkretne warunki. Czy Asia zrobi naprawdę wszystko, żeby zrealizować swoje życiowe plany?
-
Wzrusza, chwyta za serce, uczy… Taka jest właśnie „Troska”. To bardzo ambitna, inteligentna, nieco przygnębiająca, ale bardzo mądra powieść dla młodzieży. Jej bohaterami są Marty i Daisy, którzy udają przez całe swoje życie. Okazuje się jednak, że prócz udawania łączy ich ze sobą zacznie więcej… Marty ma chorą psychicznie mamę, która z dnia na dzień traci kontakt z otaczającą ją rzeczywistością. Marty troszczy się o nią, ale też stara się nie okazywać, że coś jest nie w porządku. Na wszelkie sposoby próbuje wyprzeć ze swej świadomości fakt o nieuleczalnej chorobie matki. Z kolei Daisy ma śmiertelnie chorego brata. Wraz z rodzicami sprawuje nad nim opiekę, co nie należy do zadań łatwych. Jednak w odróżnieniu od Marty, Daisy ma pełną świadomość tego, w jakim stanie znajduje się jej bliski. W końcu ścieżki tych dwóch bohaterów los postanawia spleść ze sobą. Młodzi ludzie odnajdują się pomimo przeciwności losu. Dzięki swym troskom znajdują wspólny język. Czy nadal daje, razem będą udawać, że wszystko jest w porządku? A może w swej przyjaźni znajdą „złoty środek”, na częściowe chociażby rozwiązanie swoich problemów?
-
„Kłamstwo minionego lata” to kryminał dla młodzieży, która nie jest jeszcze gotowa na spotkanie z krwawym thrillerem, a jest zdecydowanie zbyt dojrzała na zwykłą opowieść o detektywistycznym charakterze. Jej główna bohaterka Skye traci siostrę w tragicznym wypadku. Długo nie może pogodzić się z tym faktem. Staje się bardzo skryta, stroni od ludzi, szuka ucieczki od rzeczywistości. W pewnym momencie jej rodzice postanawiaj wysłać Skye na obóz młodzieżowy. Przy czym jego uczestnikami będą rówieśnicy po równie traumatycznych przejściach. Dziewczyna godzi się na wyjazd. Wszystko zaczyna zmierzać w dobrym kierunku, lecz do czasu…. Skye zaczyna otrzymywać tajemnicze wiadomości, które rzekomo wysyła do niej siostra. Jak to jest możliwe? Przecież ona nie żyje. Czyżby nadszedł czas, żeby zmierzyć się z przeszłością?
-
Paraliżująca opowieść o niszczącej mocy sekty. Rzeczywistość widziana oczyma siedemnastoletniej dziewczyny, która nigdy nie poznała innego życia. Funkcjonowanie na Farmie Ojca Johna nie jest łatwe. Ojciec John wie na każdy temat dosłownie wszystko. Ma swoje twarde zasady, jest władczy, nieustępliwy, nie da się go oszukać w żadnej kwestii. To On wie najlepiej co jest Dobre, a co Złe… Ale z czasem Moonabeam zaczyna w to zwyczajnie wątpić. W końcu dostrzega kłamstwa w słowach nieomylnego Proroka i ma zamiar go zdemaskować… Czy uda jej się osiągną swój cel? „Gdy ogień gaśnie” to niewiarygodnie przerażająca historia, mówiąca o tym jak łatwo da się manipulować ludźmi i ich sobie podporządkować według własnego ja. Daje ona dużo do myślenia. Pokazuje także jak ważną rolę odgrywa w życiu każdego z nas siła charakteru i wytrwałość. Są one niezbędne w walce o „najczystszą” prawdę.