Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
14 15 16
...
42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Mieszkający na sawannie Pan Żyrafa czuje się samotny. Na co mu niebieskie niebo i smaczne liście akacji, kiedy jego dni wypełnia nieustająca nuda? Dlatego kiedy równie znudzony życiem Pelikan oferuje usługi pocztowe, Żyrafa zostaje jego pierwszym (i jedynym) klientem. List trafia aż za horyzont, do Pingwina – i tak rozpoczyna się wyjątkowa znajomość. Pełna zabawnych nieporozumień historia kore­spon­dują­cych­ ze sobą zwierząt ukazuje, jak ze wzajemnej ciekawości i wrażliwości rodzi się przyjaźń. Dzięki przystępnemu językowi lektura jest idealna dla początkujących czytelników, którzy ponadto (w dobie natychmiastowej komunikacji) mogą dowiedzieć się z jaką ekscytacją wiązało się dawniej oczekiwanie na list. Całości dopełniają ciepłe ilustracje Jörga Mühle, znanego z serii Śpij króliczku.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Robert jest trzy­dzie­stol­atki­em, który porzuca pracę w firmie farmaceutycznej, by odpocząć i podreperować zdrowie. W tym celu przyjeżdża do sanatorium w Rymanowie, w Beskidzie Niskim. Młody kuracjusz wdraża się w uzdrowiskowe życie: rutynę codziennych zabiegów i skomplikowaną sieć relacji między ludźmi. Poznaje samotną lekarkę Małgorzatę i demoniczną malarkę Iwonę. Czas mężczyzny wypełniają dwie kobiety, lektura powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu oraz wędrówki po Iwoniczu, Dukli, Króliku Polskim i Jaśliskach. Nagle jednak malarka znika. Co więcej, okazuje się, że nikt z kuracjuszy nie pamięta, by kiedykolwiek pojawiła się w sanatorium. To, co wyśnione i nierealne zaczyna coraz mocniej splatać się z rzeczywistością….Ponowne wydanie debiutanckiej powieści Radka Raka, tegorocznego laureata Nagrody Nike, jest potwierdzeniem jego kunsztu literackiego. Książka łączy w sobie poetycki język rodem z leśmianowskiej poezji i gęstą warstwę nawiązań do lokalnych zwyczajów, wierzeń sprzed wieków, mitów.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Kalina Serce wraca w dawno nieodwiedzane strony, by w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnaleźć brakujące fragmenty rodzinnej historii i spoić je w całość. Kobieta spisuje dzieje swoich przodkiń w starym domu, zamieszkiwanym wcześniej przez uzdrowiciela spirytystę Bazyla Ochęduszkę. Z poszukiwań wyłaniają się cztery bohaterki – cztery silne kobiece głosy. Berta, Barbara, Violetta i Kalina wiodą czytelnika przez codzienne zmagania, porzucone marzenia, palące pragnienia i koleje walki o przetrwanie. Ich relacje, opowiedziane z różnych punktów widzenia, składają się na obraz zawiłych relacji kobiet – rozbudowaną mroczną sagę, w której powojenna przeszłość miesza się z burzliwym okresem transformacji. Kalina, rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną utraconą miłością i odkrywa, że dawne wybory mają wpływ na jej rzeczywistość.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Elfi historyk Brangwin Kąkol otrzymuje niebezpieczne zadanie: na znak pokoju między zwaśnionymi od wieków rodami ma dostarczyć władcy goblinów bezcenny klejnot...a przy okazji zdobyć nieco tajnych informacji. Jego przewodnikiem zostaje gobliński archiwista Werfel, pełen jak najlepszych intencji i gotów zapoznać nieufnego gościa ze wspaniałą kulturą swojego ludu. Nieco nieporadni bohaterowie bezwiednie dostają się w sam środek międ­zyna­rodo­wego­ kryzysu. Stawką nie jest już udowodnienie wyższości swojej kultury nad drugą, ani nawet wzajemne zrozumienie. Elf i goblin usiłują wyjść cało z perypetii, w których na szali leży ich życie oraz ocalić oba narody przed wiszącą na włosku wojną. Dynamiczna opowieść w której absurd goni absurd, uprzedzenia budują rzeczywistość na opak, a różnice kulturowe tworzą mur niezrozumienia będzie doskonałą rozrywką zarówno dla nastoletnich, jak i dorosłych czytelników. Wielbiciele Terry’ego Pratchetta znajdą w tym inteligentnym fantasy satyryczny pazur i sporą dawkę czarnego humoru. Uwagę przyciąga też dopracowana warstwa wizualna: niektóre rozdziały w całości składają się z ilustracji, stylizowanych na średniowieczne ryciny. W 2018 roku powieść znalazła się w finale prestiżowych amerykańskich nagród literackich – National Book Award dla młodzieży.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Lampka tak naprawdę ma na imię Emilia, ale od śmierci matki ojciec nie zwraca się do niej po imieniu. Mieszkają w chacie pod latarnią morską, a dziewczynka co wieczór wspina się po schodach i zapala światło, by statki nie wpadły na skały. To duża odpo­wied­zial­ność­ dla dziecka, ale ojciec z jedną nogą nie poradziłby sobie z 61 stopniami wieży. Co innego Lampka, która musi radzić sobie ze wszystkim. Zdarza jej się co prawda zapomnieć czasem zapałek i musi wracać po nie do domu, jednak zawsze sumiennie wypełnia swoje zadanie. Aż do pewnego dnia… jedna mała zapałka staje się przyczyną wielkiej katastrofy, a odpo­wied­zial­ność­ spada na latarnika i jego córkę. By spłacić zaciągnięty dług, Lampka ma przez siedem lat służyć u pewnego admirała, o którym krążą same ponure opowieści. Zostaje wysłana do Czarnego Domu, skrywającego w swych pokojach niejedną tajemnicę. Jednym ze starannie ukrywanych sekretów jest to, że domostwo zamieszkuje ktoś, kogo boją się wszyscy mieszkańcy. Czy i z tym Lampka sobie poradzi? W młodzieżowym debiucie literackim Annet Schaap pobrzmiewają inspiracje „Tajemniczym ogrodem” i „Małą Syrenką”. Napisana subtelnym, miejscami dość surowym językiem historia z dużym wyczuciem podejmuje skomplikowane wątki. Zapełniają ją dorośli, którzy choć kochają, nie potrafią okazywać miłości. Są też dzieci, które starają się spełnić oczekiwania rodziców. Całość jest jednak zespojona wątkiem niezwykłej przyjaźni, który czyni z „Lampki” baśń niosącą pokrzepienie i siłę.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
stmejza
n.dutkowska
MartaMonika
bepiatek
leszekrozewicz709
ka1cha
Selandrea
akdtm
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo