Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Lesku
[awatar]
Lesko PiMBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 13 469 62 71
Województwo: podkarpackie
Powiat: leski
Adres: ul. Piłsudskiego 4
38-600 Lesko
E-mail: migbplesko@wp.pl

Wypożyczalnia dla dorosłych od poniedziałku do piątku 10.00-18.00, sobota 10.00-14.00.
Oddział dla dzieci od poniedziałku do piątku 10.00-18.00, sobota nieczynne.
Czytelnia dla dorosłych od poniedziałku do piątku 10.00-18.00, sobota nieczynne.
Czytelnia internetowa od poniedziałku do piątku 10.00-17.45, sobota nieczynne

Leska Biblioteka jest kontynuatorką bogatych tradycji bibl­iote­kars­kich­ na terenie miasta. Źródła podają, że już w XVI w. istniała w mieście biblioteka zamkowa. Była ona szczególnie bogata w XIX i XX wieku, kiedy właścicielami zamku byli hrabiowie Krasiccy. Niestety zawierucha wojenna spowodowała zniszczenie tego księgozbioru.
Pokaźne biblioteczki prywatne posiadali także niektórzy mieszczanie lescy w XVII w. Istniały też biblioteki przy miejscowych świątyniach - rzym­skok­atol­icki­ej, grec­koka­toli­ckie­j i mojżeszowej.
Już w 1891 roku działała w Lesku Czytelnia Mieszczańska im. Adama Mickiewicza, a od początku XX wieku istniała biblioteka Towarzystwa Szkoły Ludowej. Upowszechniała ona książki i czasopisma na terenie całego powiatu leskiego, obejmującego obecne polskie Bieszczady.
W okresie międzywojennym działało w Lesku kilka bibliotek, czytelni i świetlic różnych towarzystw i instytucji, wśród nich także ukraińskie i żydowskie. Były to małe placówki, lecz służyły miejscowemu społeczeństwu. W okresie II wojny światowej ich działalność została przerwana, a księgozbiory uległy zniszczeniu i rozgrabieniu.
O utworzeniu biblioteki w Lesku rozpoczęto myśleć już pod koniec 1946 roku. Formalnie biblioteka została powołana 3 marca 1947 r.
Biblioteka przez cały czas miała trudną sytuację lokalową. W latach 1947-1963 pięciokrotnie zmieniała lokal. W 1963 roku od prywatnego właściciela kamienicy najpierw wynajęto 5 pokoi w obecnie zajmowanym budynku, a następnie w 1972 roku zakupiono ten budynek i rozpoczęto starania o remont generalny. Zostało to jednak odsunięte w czasie. Dopiero w latach 1984-1986 budynek przeszedł gruntowny remont kapitalny. W 1986 r. biblioteka została wpisana do rejestru zabytków, gdyż budynek pochodzi jeszcze z przełomu 1890-1900 r.
Obecnie pracownicy biblioteki otworzyli się na potrzeby środowiska, znają swój potencjał i określili, że misją biblioteki jest jej szerokie otwarcie na potrzeby środowiska lokalnego, łączenie w swej codziennej pracy tradycji i nowoczesności, uwzględniające wszystkie grupy wiekowe, ze szczególnym naciskiem na dzieci i łączenie pokoleń.

Przejdź na stronę biblioteki w portalu w.bibliotece.pl.
barbara26
idafilar938
iwonasc
jacekmysliwiec
magdalena96tom
gosiagoc
baskapod
ellafunka
j.sasiadek
Benia
muszka6
anka7812
jusben
patrycja04
klimekjolanta8
iwona.23
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo