• „Trafikant” – osobliwe spotkanie z Zygmuntem Freudem w Wiedniu na chwilę przed wybuchem drugiej wojny światowej. • Jest rok 1937. Nastoletni Franz przybywa do Wiednia, by przyuczyć się jako praktykant w sklepie z tytoniem dawnego przyjaciela swej matki - Ottona Trsnjeka. Franz od samego początku mocno angażuje się w wyznaczone mu zadania. Stara się robić wszystko by klienci trafiki byli zadowoleni i by nie zawieść swego pracodawcy. Z czasem młodzieniec dowiaduje się, że do jednych z klientów sklepiku należy słynny psychoanalityk Freud. Choć mężczyzn wiele dzieli, wkrótce wywiązują się między nimi przyjacielskie relacje. Franz zostaje ugodzony także strzałą amora. Zakochuje się w Czeszce o imieniu Anezka. Gdy młodego bohatera spotyka pewnego rodzaju miłosny zawód, próbuje zasięgnąć rady w tej spawie u profesora. Ten jednak zdaje się nie znać odpowiedzi na bardzo wiele nurtujących młodzieńca pytań, dotyczących kobiet. Freud uważa kobiety i ich naturę za jedne z większych zagadek tego świata. Prócz obyczajowych problemów, z którymi przychodzi borykać się głównym bohaterom powieści Seethaler’a, towarzyszą im również te polityczne. Z każdym dniem Naziści coraz bardziej dają się we znaki mieszkańcom Wiednia, zwłaszcza tym pochodzenia Żydowskiego. Dalsze „być albo nie być” dla trafikanta Ottona, jak i profesora Freuda stoją pod wielkim znakiem zapytania. Wkrótce cała ich trójka staje twarzą w twarz z budzącym się nazizmem i zostaje gwałtownie wciągnięta w wir wojennej zawieruchy. • „Trafikant” to historia opowiedziana bez zbędnych słów. Jest pełna wrażliwości, inteligencji i błyskotliwości. Treść została ujęta tutaj w tak fascynujący sposób, że trudno jest się od niej oderwać. Doskonała powieść o miłości, odwadze, prawdziwej przyjaźni, naturze ludzkiej i rzeczach nieodwracalnie pięknych. Polecam – bardzo dobra, interesująca, dojrzała proza.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo