• Mariusz Ziomecki – „Umierasz i cię nie ma”, czyli mocny, polski kryminał nie tylko dla twardzieli. • W dobie bardzo dobrych polskich kryminałów nasze wymagania względem tego typu lektur wzrastają. Dla tych wymagających z czystym sumieniem polecam debiut Mariusza Ziomeckiego, który z całą pewnością znakomicie buduje napięcie i w niczym nie ustępuje gigantom kryminału. Głównym bohaterem powieści jest podkomisarz Roman Medyna – mężczyzna, z którym chciałoby utożsamiać się wielu mężczyzn oraz taki, którego pokochałoby wiele kobiet. W czym tkwi jego urok? – można spytać. Podinspektor jest typowym, męskim gliną z przeszłością, ale także twardzielem, który oddałby życie za swoją rodzinę. Mimo ewidentnych wad głównego bohatera, nie sposób mu się oprzeć i nie polubić go. • Przechodząc do samej intrygi ukazanej w książce jest o tyle przejmująca, iż od samego początku możemy wszystko zobaczyć oczami sprawcy. Jako czytelnik mamy wrażenie, że doskonale znamy mordercę, jednak mimo możliwości przeniknięcia jego myśli, do samego końca trudno odgadnąć jego tożsamość. Wątki w książce są znakomicie rozbudowane, każdy rozpoczęty zostaje doprowadzony do końca, zaś żaden nie jest zaczęty bez potrzeby (nawet jeśli na początku może nam się tak wydawać). • Mimo, że „Umierasz i cię nie ma” to mocna lektura, z całą pewnością dużą przyjemność będą z niej czerpać również osoby, które niekoniecznie lubują się w kryminałach. Świetnym aspektem jest postać kobieca – żona głównego bohatera, emerytowana pani psycholog, która została rewelacyjnie wyreowana – możemy ją poznać jako wybitną żonę, wspaniała panią domu oraz nieocenioną psycholog. Fascynujące jest, jak Ziomecki potrafi nakreślić wszelkie postacie – ze wszystkimi szczegółami, niemal jakby stały obok czytelnika. • Roman Medyna – gentleman, kochający mąż i ojciec, w dodatku świetny policjant i naprawdę mocna postać w polskim kryminale. • Polecam wszystkim, nie tylko fanom mocnej literatury, • Aleksandra Barczyk, MBP w Skawinie
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo