• Aleksandra Iwanowska, nieoceniona redaktorka twórczości ks. Jana Twardowskiego, zebrała i opracowała rozproszone wypowiedzi księdza na temat jego życia, rodziny, przyjaciół, posługi kapłańskiej i twórczości poetyckiej. W ten sposób powstało przepiękne wspomnienie o świecie, którego już nie ma, o ludziach, którzy odeszli, dodatkowo bogato ilustrowane zdjęciami osób, miejsc i dokumentów. • Jak sam autor napisał we wstępie: • "Czas ucieka. Jestem coraz starszy i mogę zapomnieć o swoim życiu i o ludziach, których spotkałem. Mogę zapomnieć, kiedy się urodziłem, kiedy skończyłem szkołę, kiedy Oleńkę poznałem i wiele innych ludzi, którym tyle zawdzięczam. Autobiografia to taka ściągaczka - słowa uciułane, wypowiedziane do wielu osób, znajomych, dziennikarzy, przyjaciół, zebrane przez Oleńkę, poskładane w rozdziały." • Pierwszy tom "Autobiorafii. Myśli nie tylko o sobie" obejmuje lata 1915 - 1959, czyli od urodzenia do rozpoczęcia posługi w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. • Ksiądz Twardowski wspomina swoich rodziców, siostry, rodzinę ze strony matki i ojca, przedwojenne sielskie dzieciństwo, Warszawę, szkołę, kolegów, nauczycieli, wspaniałe wakacje spędzane z całą rodziną w Milanówku lub na wsi u wuja. Mówi też o wojnie, powstaniu warszawskim, trudnych latach stalinowskiego terroru, wspomina swoje pierwsze parafie. • Z wypowiedzi ks. Jana wyłania się obraz człowieka zakochanego w przyrodzie i człowieku. Jest to książka w całości pozytywna - odkrywa dobroć i piękno osób i miejsc związanych z autorem. • Dawno nie zadrzyło mi się czytać tak zachwycającej książki. Odczucia jakie mi towarzyszyły przy jej czytaniu mogłabym chyba tylko porównać do odczuć związanych z lekturą innej wspaniałej książki - wspomnień Jana Sztaudyngera pt. "Szczęście z datą wczorajszą".
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo