• Książka Jacka Ostrowskiego opowiada historię prawdziwej sprawy kryminalnej z okresu PRL, widzianą z perspektywy samego mordercy. W powieści występuje pod nazwiskiem Zbigniew Pielach ( naprawdę : Zygmunt Bielaj vel Iwan Ślezko), zmienione są również nazwiska wszystkich prawdziwych postaci, kluczowych dla historii snutej przez autora. Porwanie znanej i szanowanej lekarki z Płocka przez...znanego i szanowanego ( chociaż niep­orów­nywa­lnie­ inaczej ) mieszkańca Konina, dziennikarza i byłego kierownika miejskiej biblioteki wstrząsnęło opinią publiczną. Porywacz zażądał okupu, ale nigdy nie pozwolił uprowadzonej wrócić do domu. Kiedy go wreszcie ujęto, okazało się, że ma na sumieniu niejedną okrutną zbrodnię, a nazwisko, którym się podpisuje od momentu zakończenia wojny, nie jest jego prawdziwym nazwiskiem. Ciała doktor Kamińskiej nie odnaleziono. Poprzednie zbrodnie były już przedawnione, a Zygmunt Bielaj został skazany jedynie za porwanie i próby wymuszenia okupu. Odsiedziawszy swoje, resztę życia spędził w Domu Opieki Społecznej w moim rodzinnym miasteczku. Tam też zmarł, nigdy nie wyjawiając prawdy. Pamiętam starszego pana o dziwnym wejrzeniu, siedzącego na ławeczce w parku, w którym spacerowałam z dziadkami jako dziecko. • Jacek Ostrowski postanowił odgadnąć, co takiego mogło się stać z porwaną lekarką. Czy powodem jej tragedii była tylko banalna ludzka chciwość, czy za tą zbrodnią kryło się może coś jeszcze? Co myślał zwyrodnialec, pozbawiając doktor Kamińską ( w powieści : Krzemińską ) szans na dożycie swoich dni w otoczeniu bliskich? Jaki udział w zniknięciu lekarki mogła mieć jego żona? Domysłów co do przyczyn tragedii i losu porwanej doktor Kamińskiej było wiele. Jedną z najmniej prawdopodobnych była hipoteza o współpracy Bielaja z KGB, ale to głównie na tym wątku rzekomej zbrodni politycznej autor zbudował swoją powieść. • Jacek Ostrowski dobrze się przygotował do swojej roli, nie omieszkałam skonfrontować jego pracy z czytaną przeze mnie w tym samym niemal czasie "Bez skrupułów" Wilhelminy Skulskiej. Jednak coś mi w tej powieści nie zgrywało, czegoś mi było brak. A jednocześnie - przesyt. Za dużo Pielacha - Bielaja, jego paskudnego, troglodyckiego jestestwa, za mało emocji i refleksji pozostałych bohaterów tej historii. Chwilami miałam wrażenie, że język narratora "przesiąkł" aż nadto wulgarnym sposobem bycia przestępcy. Bardzo mnie to raziło. • Ale i tak było warto. Więc polecam! • Wahałam się nieco między trzema a czteroma gwiazdkami. Stanęło na trójce, ale niech Was to nie zniechęca. • 29.11.2017 23:34:07
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo