• Tak jak bym czytał trochę swój pamiętnik. Gdybym go pisał. Moje pokolenie, więc czytałem z przyjemnością i dziką radością. Polecam wszystkim 40-latkom!
    +2 trafna
  • Wspaniale napisana książka o pokoleniu lat 80-tych. Podróż w lata dziecięce. Te same zabawy, doświadczenia i problemy. Lektura obowiązkowa dla tego pokolenia i nie tylko. Polecam!
  • Dobrze się czyta,ciekawa pozycja szczególnie dla tych, o których książka opowiada, czyli dla ludzi urodzonych w latach 80-tych mających własne wspomnienia z okresu dziecięcego. Wiele ciekawych spostrzeżeń na temat zmieniającej się polskiej rzeczywistości na przestrzeni 25 lat, ale osobiście uważam, że obraz "minionych lat" trochę za bardzo wyidealizowany (świat widziany jako dziecko zawsze pamiętamy dobrze). Bez względu na czasy, zawsze "za naszych czasów" było lepiej. Ciekawe, że zaczynamy te wspominki już po 30-tce - może to najlepszy znak, że świat jednak przyspieszył.
  • Jako dziecko końca lat 70-tych, z ciekawością sięgnęłam po książkę Pauliny Wilk „Znaki szczególne”, aby sprawdzić, czy autorka ma podobne wspomnienia z dzieciństwa, jak ja. Okazało się, że dorastanie pod Warszawą, czy w Krakowie wyglądało prawie tak samo. Wszędzie w sklepach były takie same towary, a każdy dom był umeblowany w podobne meblościanki. Bawiliśmy się w podobne gry nieśmiertelna guma czy klasy). Spędzaliśmy czas na podwórku, zdobywając tym sposobem przyjaciół nierzadko na całe życie. Dzieliliśmy się wszystkim, choć było tego niewiele, a wyznacznikiem statusu była pomysłowość i koleżeńskość, a nie najnowszy model zabawki. Każdy dom otwarty był na gości, a do sąsiadów chodziło się nie tylko po przysłowiowy cukier. Chciałoby się westchnąć – ach, to były czasy. Potem nastąpiły lata transformacji i zachłyśnięcie nową, kolorową rzeczywistością. Symbolem sukcesu zaczęły stawać się rzeczy materialne, za to więzi międzyludzkie powoli ulegały rozluźnieniu. Cytując za autorką - „Zdobyta przez pokolenie rodziców wolność polityczna, prawo do wyrażania przekonań, zrzeszania się i podróżowania przyszły w pakiecie ze zniewoleniem konsumpcyjnym. Nasze oswobodzone umysły mieszkają w uzależnionych od komfortu ciałach”. Jesteśmy wolni, ale czy w pełni z tej wolności umiemy korzystać? „Znaki szczególne” to książka nie tylko dla dzisiejszego pokolenia 30-latków, którzy będą mogli wrócić do czasów swego dzieciństwa i dorastania. To także książka dla młodszego pokolenia, które wychowywane już w dobrobycie i pełnej dostępności do wszelkich dóbr, będzie mogło zobaczyć, jak żyło się ich starszym kolegom – bez komórek, komputera i internetu. Polecamy! am.
  • Rewelacja! Moje dzieciństwo ;)
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo