• Wzruszająca książka, napisana ładnym językiem (dobre tłumaczenie) o życiu, przemijaniu i śmierci na przykładzie kilk­upok­olen­iowe­j rodziny,ich przyjaciół, znajomych mieszkających w małym miasteczku południowej Alabamy. Poczułam smutki i radości, miłość do człowieka ale i nienawiść wynikającą z koloru skóry. Wzruszyłam się pięknie przedstawionym czasem przemijania i czekającą nas wszystkich, nieuniknioną śmiercią. Jednak pocieszajace • jest to, co nam pozostanie, gdy staniemy się starzy, stracimy najbliższych :wspomnienia i pamięć. Bardzo polecam. Ja uroniłam łzy.
  • "Smażone Zielone Pomidory" to jedna z moich ulubionych powieści. Osią akcji są koleje losu kilku kolejnych pokoleń sympatycznej rodziny i ich przyjaciół z miasteczka Whistle Stop w Alabamie a tłem przemiany społeczne i wydarzenia historyczne rozgrywające się na przestrzeni lat dwudziestych, trzydziestych, czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. • W powieści Urzeka mnie przede wszystkim niesamowity klimat i atmosfera z jaką autorka oddaje realia życia na amerykańskim południu. Kolejowe, małe miasteczko w Alabamie to świat, który nie jest może idylliczny ale jest miejscem, w którym rozgrywa się cała gama wydarzeń, zabawnych, cudownych, smutnych, radosnych a czasem bardzo tajemniczych. • Gdy tylko starsza pani, przypadkowo poznana na szpitalnym korytarzu przez główną bohaterkę, rozpoczyna swoją opowieść o dawno minionych czasach, czytelnik natychmiast zostaje wciągnięty w magiczny i zaskakujący świat jej młodości. • Dowiadujemy się wielu rzeczy o czasach wielkiego kryzysu, poznajemy szczegóły życia ubogiej społeczności, pozbawionych praw obywatelskich ludzi "kolorowych". Poznajemy sylwetki wielu odważnych i nietuzinkowych kobiet, które mają odwagę przeciwstawić się zarówno tradycji jak i systemowi. A jednocześnie przez cały czas, do ostatnich stron książki pozostajemy w napięciu i zawieszeniu. • Podobnie jak główna bohaterka powieści zastanawiamy się nad rozwiązaniem zagadki zaginięcia "nikczemnego Franka". Razem z powieściowym detektywem czekamy aż zostanie odkryte miejsce ukrycia jego ciała. Snujemy podejrzenia na temat tożsamości Kolejowego Billa, miejscowego złoczyńcy w typie Robin Hooda. Zachodzimy w głowę jak skończy się proces sądowy Idgie - jednej z głównych bohaterek i czy rzeczywiście mogła posunąć się do zbrodni. A jeśli nie ona to kto? • Jednak wątki dotyczące tajemnic nie czynią z tej książki kryminału. Jest to powieść, która opowiada głównie o przyjaźni, związkach rodzinnych, które mogą nawet przekraczać bariery rasy i krwi. A także o rodzinach, w których podziały rozbijają związki. • Choć głównymi bohaterkami książki są kobiety i kobieca przyjaźń, mogę polecić powieść każdemu kto pragnie się przy niej zrelaksować. Jest to również cenna pozycja dla wszystkich uwielbiających książki o amerykańskim południu i rodzinne sagi.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo