• 'Sześć palców Warneńczyka' to pierwsza pozycja z historyczno-fantastycznej serii Grażyny Bąkiewicz, z którą się zapoznałam i którą czytaliśmy na głos całą rodziną. Wybór nie do końca chronologiczny, jednak akurat młody król Władysław Warneńczyk i jego tajemnicze życie i śmierć wydawały się logicznym wyborem ekscytującego i tajemniczego kryminału, co zresztą obiecuje również okładka książki. Niestety, wielkie nadzieję zostały dosyć szybko pogrzebane. Książka kontuunuje hipotezę jakoby król przeżył bitwę pod Warną w 1444 roku i wraca incognito do Korony 15 lat później z zamiarem wyjaśnienia sprawy ze swoją matką i bratem odnośnie tego jak ocalał. Pomysł bardzo dobry, jednak jego wykonanie zdaje się być nie do końca przemyślane. Samego Warneńczyka jest tutaj tyle co kot napłakał, niejednokrotnie mija kilkanaście, kilkadziesiąt stron aż wróci do głównej fabuły, a i sama treść jego wątku jest dosyć odtwórcza, choć moim zdaniem postać ta miała wielki potencjał by lepiej przedstawić go w książce. Niemalże całą treść zajmuje główna bohaterka i łączniczka obu rzeczywistości, Ada wraz ze swoim bratem Stasiem - moim zdaniem kompletnie zbędnego i dodanego na siłę, by nieporadnie posklejać poniektóre wątki. W wielu miejscach fabuła piętrzy się i narasta tylko po to by w kolejnym wątku kompletnie się rozejść, zupełnie jakby autorce spieszyło się z oddaniem pierwopisu do wydawnictwa. Pomysł na śledzenie historii poprzez maszkarony w ścianach i murach był dobry, ale przekombinowany i zbyt szeroko opisywany. Z pewnością na plus zasługują rysunki Katarzyny Kołodziej, trafnie oddające zamysły autorki. Być może w przyszłości skuszę się na inne pozycje z tej serii, jednak póki co, 'Sześć palców Warneńczyka' pozostaje niew­ykor­zyst­anym­ i słabym wykonaniem.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo