• Ta książka należy do moich ulubionych lektur. Jej autorem jest prof. Zbigniew Sudolski – polski literaturoznawca, epistolograf, historyk literatury polskiej, profesor nauk humanistycznych. Pierwszorzędnie opisał życie Słowackiego, Mickiewicza, Krasińskiego, rodziny Szymanowskich, opracował i wydał listy Zygmunta Krasińskiego • do żony Elizy z Branickich Krasińskiej, przyjaciół i rodziny. • Tytułowe panny Szymanowskie to córki Marii z domu Wołowskiej (1789–1831), wybitnej polskiej pianistki i kompozytorki – Helena (1811–1861) i Celina (1812–1855) oraz ich przyrodnia siostra, córka ojca z drugiego małżeństwa – Zofia (1825–1870). • Maria z Wołowskich, będąc małą dziewczynką, znana była w Warszawie jako cudowne dziecko. Obdarzona fenomenalnym słuchem od wczesnego dzieciństwa interesowała się muzyką. Kształcona w tym kierunku, w wieku 20 lat zachwycała światowe sławy muzyczne. Wkrótce wyszła za Józefa Szymanowskiego i na świat przyszło troje dzieci. Maria dzięki talentowi i pracowitości zdobyła sławę i popularność. Otworzyły się przed nią drzwi najlepszych salonów warszawskich. Wkrótce koncertowała poza granicami kraju, była obsypywana kwiatami i obdarowywana kosztownymi podarunkami. Zdobyła tytuł pierwszej „fortepianistki” cesarzowej rosyjskiej. Podczas jej wojaży córki zwykle przebywały pod opieką dziadków, ciotki lub na pensji. W 1827 Szymanowska z córkami opuściła Królestwo, zamierzając osiąść na stałe w Rosji. W jej moskiewskim salonie bywali m. in. Adam Mickiewicz i Franciszek Malewski, z którym Helena była zaręczona. Radość przerwał wybuch epidemii cholery w Petersburgu, gdzie przebywały. Osłabiona Maria umarła, pozostawiając w rozpaczy rodzinę, Malewskiego i Polonię petersburską. Helena w lutym 1832 poślubiła Malewskiego, a kilka dni później Celina po zerwaniu zaręczyn wróciła do Warszawy. Jej przyszłość rysowała się ponuro, zwłaszcza po stracie ojca. Zupełnie nieoczekiwanie doszło do propozycji małżeństwa z Adamem Mickiewiczem! Celina z radością wyraziła zgodę i udała się do Paryża. Jak wyglądało życie z poetą i jak potoczyły się losy ich dzieci, co ujawnił pamiętnik Zofii z Szymanowskich Lenartowiczowej, jaką batalię musiały stoczyć dzieci w obronie matki i ojca, to wszystko opisano w tej lekturze. • Joanna Muniak • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo