• Plamek i Brudek to dwie złośliwe bakterie. Są w zasadzie niezniszczalne. • Tym razem dzięki małej, zbuntowanej Ricie odbyły bardzo fujkową podróż. Rita nie cierpi myć włosów, w związku z tym to właśnie na jej głowie Plamek i Brudek odkryli istny raj dla siebie. Dziewczynka szła w zaparte i po tygodniu niemycia swojej głowy nadal stawiała opór. Jej włosy w tym momencie były już naprawdę super tłuste, skołtunione i co gorsza niesamowicie cuchnące. Dopiero dzięki swemu przyjacielowi Patrykowi Rita zdecydowała się na szybką kąpiel. W związku z tym Plamek i Brudek znów byli zmuszeni uciekać w siną dal… • W drugim opowiadaniu poznajemy szaloną babcie Brudka - Upaćkankę. Babcia niegdyś upodobała sobie pokój małej Paulinki. Ta wesoła, rezolutna dziewczyna nie znosiła sprzątać we własnym pokoju. Na pytania rodziców kiedy ma zamiar zadbać w nim o prządek zawsze znalazła jakąś, niekoniecznie mającą sens, wymówkę. Często odpowiadała w bardzo niegrzeczny sposób, za co bardzo szybko otrzymała stosowną „nagrodę”. Pewnego dnia zaprosiła do siebie na tak zwaną nocowankę Ulę i Bartka. Noc okazała się być dla wszystkich kompletnie nieudaną, rzecz oczywista wyłącznie przez panujący w pokoju dziewczynki nieład. Paulinka w końcu zrozumiała, że tak dłużej być nie może i zabrała się za porządki. Tak wstrętne, buszując po kątkach bakterie z babcią Upaćkanką na czele wyruszyły w kolejną podróż do innego upaćkanego domu. • Historyjki o Plamku i Brudku są napisane bardzo prostym językiem, zabawne i co najważniejsze naprawdę trafiające do wyobraźni małego czytelnika. Myślę, że książka ta jest dobrym pierwszym krokiem do uświadomienia maluchom, jak ważne jest dbanie o higienę osobistą i miejsc, w których funkcjonujemy.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo