• Wartka i dobra intryga, środowisko oddziału psyc­hiat­rycz­nego­ kanwą morderstw, jak zwykle u autora, geneza zdarzeń tkwi w dość odległej przeszłości, czyta się bardzo dobrze 👍
  • "Dom bez klamek" Jędrzej Pasierski, wydawnictwo Czarne • Do debiutu Jędrzeja Pasierskiego podeszłam z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony pomyślałam, że fajnie, bo to kryminał, a ja lubię kryminały. Ale z drugiej strony, napisał go polski pisarz. A ja bardzo często zawodziłam na książkach polskich autorów. Oczywiście są wyjątki, bo twórczość Wiesława Myśliwskiego, Jakuba Małeckiego i Romy Ligockiej uwielbiam. Jest jeszcze trzecia strona, czyli to co tak naprawdę wpłynęło na decyzję o wypożyczeniu i przeczytaniu tej książki - morderstwo popełnione w szpitalu psychiatrycznym. Lubię takie klimaty 😉 • "Dom bez klamek" to pierwsza część serii z podkomisarz Niną Warwiłow. Na początku ta postać trochę mnie drażniła. Nieogarnięta pani policjantka w ciąży, prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa pacjenta szpitala psychiatrycznego. Wypija przy tym morze kawy i wina. W książce pojawia się więcej trupów. Policja co chwilę znajduje zwłoki zarówno pacjentów jak i personelu medycznego. Z czasem polubiłam podkomisarz Ninę. W sumie to było mi jej żal. Nie ma kobieta łatwego życia. Wszystko wskazuje na to, że będzie sama wychowywała swoje dziecko. Po rozstaniu z partnerem nie stać jej na opłaty za mieszkanie. Z kolei jej ojciec jest nietrzeźwiejącym alkoholikiem. W pracy Nina też nie ma lekko. Sam fakt, że jest kobietą powoduje, że koledzy na warszawskiej komendzie patrzą na nią z wyższością. Ciąża też nie ułatwia prowadzenia śledztwa. Ale żeby nie było tak beznadziejnie, pojawia się przystojny prokurator, który jest Niną zainteresowany. Zresztą z wzajemnością ❤. • Na początku ciężko mi sie czytało. Trudno mi było wejść w rytm tej książki. Jednak od około setnej strony wciągnęła mnie wartka akcja. Na pewno przeczytam kolejną część pt. "Roztopy". Jestem ciekawa jak potoczą się losy Niny Warwiłow. I jaki wpływ będą na nią miały demony z przeszłości.
  • Trochę zagmatwany kryminał z policjantką z przeszłością w roli głównej, ale intryga zakręcona mocno. W dodatku jeszcze wychodzą powiązania rodzinno - zawodowo - biznesowe poszczególnych bohaterów.
  • ”Czasami własne wspomnienia mogą być więzieniem, z którego najtrudniej się wyrwać… ” • 12 grudnia wcześnie rano pielęgniarka na oddziale C8 szpitala psyc­hiat­rycz­nego­ w Weseliskach dokonuje makabrycznego odkrycia. W nocy jeden z pacjentów został brutalnie zamordowany. Podejrzenie pada na pozostałych chorych i personel medyczny. Policja, która wkrótce przyjeżdża na miejsce zdarzenia, nie może pozwolić, by ktokolwiek opuścił oddział. C8 zostaje zamknięte dla świata. . • "Dom bez klamek" jest to debiut Jędrzeja Pasierskiego, który jest na prawdę bardzo dobry. Przedstawiona tu historia jest pełna tajemnic, sekretów oraz powiązań z dawnej przeszłości . Autor umiejętnie opisuje także sprawę szpitali psyc­hiat­rycz­nych­ w Polsce. Stare i przepełnianie sale , brak odpowiedniego sprzętu do leczenia chorych, nie wytaczający personel. . • Co to fabuły. W książęce mamy zarówno wątek kryminalny, jak i obyczajowy. Niniejszą sprawą zabójstwa zajmuje się podkomisarz Nina Warwiłow z praskiego komisariatu. Główna bohaterka poza skomplikowanym śledztwem, ma oczywiście własne problemy natury osobistej, z którymi musi się zmierzyć. Muszę przyznać ,że od samego początku poczułam sympatię do pani podkomisarz Niny i jej kibicowałam 😉. Nie chce wszystkiego zdradzać, po prostu zachęcam po tą lekturę. • ”Dom bez klamek” jest kryminałem osaczonym w polskie rzeczywistości , przez co jest bardzo realistyczny . Książka mocno mnie wciągnęła, razem z Niną szukam głównego podejrzanego a zakończenie zaskakuje .Czekam na dalsze losy pani podkomisarz, bo „Dom bez klamek " to pierwszy tom z cyklu • Polecam ! • [Link]
  • Pewnej grudniowej nocy na oddziale psychiatrycznym szpitala w Weseliskach ma miejsce morderstwo. Brutalnie zamordowany zostaje jeden z jego pacjentów. W kręgu najbliższych podejrzanych znajdują się pozostali chorzy oraz personel medyczny szpitala. Policja przybyła na miejsce zdarzenia całkowicie izoluje oddział C8 od świata. Nie może pozwolić, by ktokolwiek mógł go opuścić. Z czasem okazuje się, że zbyt wiele pytań pozostaje bez jakichkolwiek odpowiedzi. Rodzi się coraz więcej wątpliwości. Na dodatek przeszłość osób zamieszanych w zbrodnię pełna jest mrocznych tajemnic, przesiąknięta złem i bólem. Podkomisarz Nina Warwiłow za wszelką cenę próbuje rozwikłać tą skomplikowaną zagadkę. Mimo jej ogromnego zaangażowania nie idzie wcale łatwo. Prócz morderstwa w szpitalu głowę Warwiłow zaprząta również mnóstwo innych myśli, związanych z jej przeszłością i życiem osobistym. Za moment będzie musiała podjąć naprawdę trudne decyzje, które niewątpliwie będą miały istotny wpływ na jej dalsze życie.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo