• Pięknie opowiedziana, jak to u Barbary Wachowicz, historia Olgi i Andrzeja Małkowskich – twórców polskiego harcerstwa. • Niełatwe to było życie, ale zaprawione najpierw w sokolich drużynach, a później właśnie w harcerstwie. Poznali się we Lwowie w grudniu 1910 roku. Oboje mieli po 22 lata. A w lutym następnego roku na zebraniu „Sokoła – Macierzy” Andrzej Małkowski zabrał głos: „Kto wie, czy właśnie skauting nie jest siłą, która rozsadzi strupieszałą skorupę dzisiejszego świata? Jeślibym dostał lokal i jakie takie zaplecze mej pracy, to podejmuję się zorganizować drużyny skautowe tu we Lwowie i w całej Polsce” (s.60). • I tak to się zaczęło. Nie zapominajmy, że Polska wciąż jest pod zaborami. W Galicji wszystko mogło odbywać się jawnie, ale pod zaborem rosyjskim i pruskim harcerstwo tworzyło się w pełnej konspiracji i z narażeniem życia. Ale udało się. A już w najbliższej wojnie właśnie z szeregów harcerskich wywodzili się najdzielniejsi żołnierze. • Makowski, nie godząc się na walkę pod żadnym zaborczym sztandarem, wybrał tułaczkę po świecie. Bez powodzenia próbował stworzyć wojsko polskie w USA i Kanadzie. Ostatecznie zginął w katastrofie statku w styczniu 1919 roku. Płynął z rozkazami od gen. Hallera. Olga została sama z małym synkiem. Dalej poniosła przez długie życie wspólną ideę harcerstwa. Za cenę ogromnego trudu, wielu wyrzeczeń, ale z wielkim sukcesem. • Wspaniała gawęda, opatrzona zdjęciami. Pierwsza część pięciotomowego cyklu „Wierna rzeka harcerstwa”. • Polecam!
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo