• Chciałabym się podzielić z Państwem refleksjami po przeczytaniu książki „Cudze jabłka”, autorki a zarazem scenarzystki znanych nam seriali, Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej. Jest to wzruszająca, wciągająca a zarazem zabawna lektura. Treścią jest tzw. samo życie, które jest niep­rzew­idyw­alne­. Czasem potrafi brutalnie nas zaskoczyć, tak jak bohaterkę Ewę i jej rodzinę. • Wiedli oni zamożne życie tj. dwa samochody, duże mieszkanie, basen, ogrodnik, gosposia, prywatna szkoła dla jedynej córki, spełnianie zachcianek, drogie zakupy, częste podróże turystyczne za granicę. Ewie nic nie brakowało: była panią domu na warszawskim Powiślu w apartamencie z widokiem na Wisłę, była szczęśliwą żoną pomysłowego i przystojnego przedsiębiorcy Marka i matką dorastającej i mądrej uczennicy Poli, odnoszącej sukcesy sportowe. Pozwalali sobie na wiele przyjemności, aktywnie korzystali z życia. • Niestety los potrafi być okrutny wtedy, kiedy najmniej się tego spodziewamy i diametralnie zmienił życie bohaterów, gdyż interesy Marka legły w gruzach. Drogie mieszkanie przejął komornik, brak środków do życia zmusił ich do przeprowadzki. Życie w rozwalającym się domku letniskowym po rodzicach (w skrajnych warunkach) nie było optymistyczne. Cała Rodzina musiała prze­wart­ości­ować­ swoje życie, które niewiele miało wspólnego z dawnym przepychem. Ewa, niedoszła Pani psycholog, podejmuje pracę jako sprzątaczka, aby pomóc swojej rodzinie. Marek z zaczynającą się depresją, wydaje się być bezradny, natomiast córka Pola jest wyraźnie zdezorientowana ale dobrze radzi sobie z zaistniałą sytuacją. • Autorka w tej książce pokazała silne kobiety, które stawiają czoła piętrzącym się problemom, a także trudne relacje małżonków którzy próbują odnaleźć siebie na nowo. • Jako czytelniczka tej książki muszę przyznać autorce duży plus za sposób pisania, a także realistyczne przedstawienie rzeczywistości - bez zbędnych ozdobników i ubarwień. Całość napisana w sposób prosty, niebanalny, tak jak zasłyszana historia z życia znajomych lub sąsiadów. Dialogi są tu nie do podrobienia, widać w nich kunszt pisarski autorki-scenarzystki znanych seriali telewizyjnych. • Jest to opowieść o miłości, akceptacji, zrozumieniu, wzajemnym szacunku oraz wspieraniu się nawzajem członków rodziny w trudnych chwilach. Bez wątpienia to literatura kobieca, ale także dla mężczyzn nie bojących się silnych, przebojowych kobiet. • Poleca Katarzyna Woźniczka-Baran, MBP w Skawinie
    +8 trafna
  • Bardzo fajna, życiowa opowieść o współczesnej rodzinie, również pouczająca, że w życiu nic nie ma na całe życie. Bardzo szybko i przyjemnie się czyta.
    +2 trafna
  • Fabułą ksiażki jest samo życie!
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo