• Dawno temu, w Krainie Czarów, żyła trzynastoletnia dziewczyna, która nigdy się nie uśmiechała. Była to przyszła Królowa. Jej matka, despotyczna Królowa Mieczykowa, uwielbiała grę w krokieta, w której za kije do gry służyły flamingi, a piłkami były jeże. Przyszła Królowa codziennie musiała rywalizować z matką w Mistrzostwach Królestwa w Krokiecie. Królowa Mieczykowa nie przestrzegała zasady fair play, wszystkie służby w Pałacu ułatwiały jej zwycięstwo, a gdy coś poszło nie po jej myśli, Królowa natychmiast kazała ścinać głowy „winnym”… • Tymczasem przyszła Królowa wciąż gdzieś biegała, znikała, spóźniała się, zostawiała ślady z błota na posadzkach w zamku… Krokiet, szycie, haftowanie, geometria i inne głupstwa, którymi musiała się zajmować, nie interesowały jej. Królewna zawsze robiła wszystko po swojemu, czym niezmiernie denerwowała swoją matkę i służbę w Pałacu. • Według tradycji w dniu czternastych urodzin dziewczyna miała przyjąć imię i zostać Królową. Jednak przyszłe posiadanie rozlicznych pałacowych bogactw przytłaczało ją. Przyszła Królowa uwielbiała czytać książki przygodowe, potajemnie studiowała mapę Królestwa, lecz największe wrażenie i wpływ wywarła na niej tajemnicza księga o Panu Czasie. Dziewczyna uciekła z Pałacu, aby odnaleźć Czas i poprosić, aby się zatrzymał, dzięki temu nie zostałaby Królową, nie musiałaby przyjmować wielkiej odpo­wied­zial­nośc­i i być na zawsze uwięziona na Dworze. • Bohaterka książki Ucieczka z Krainy Czarów. Prawdziwa historia Królowej Kier, włoskiej autorki Elisy Puricelli Guerra, chce wieść życie pełne przygód i wolności. Dziewczyna chce nauczyć się samodzielności, marzy o niezależności, a przede wszystkim chce poznać siebie i odkryć, kim naprawdę jest. Wyruszając w poszukiwanie Pana Czasu doświadcza tego, o czym czytała w książkach: nieb­ezpi­ecze­ństw­a, tajemnicy, przygody, czarów i nareszcie czuje sens życia. Przyszła Królowa odkrywa, że świat jest pełen wielu możliwości, ale też wyborów, które nie zawsze są łatwe. Bohaterka podczas swej dynamicznej wyprawy dojrzewa, odkrywa siłę przyjaźni i odpo­wied­zial­nośc­i, które na zawsze przypieczętują jej los. • Maria Twardowska-Hadyniak • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo