• Bardzo przyjemna popu­larn­onau­kowa­ książka o Niderlandach. Zbiór 21 szkiców („opowieści”), napisanych lekkim, wartkim językiem. Wychodząc od obiektów: obrazów, czy ceramiki, poznajemy fragmenty historii Niderlandów oraz samego autora – sprzęża on swoją biografię z konkretnymi miejscami, przede wszystkim z Amsterdamem. Piotr Oczko zabiera nas w podróż do portów Złotego Wieku i kolonii, do kameralnych wnętrz i warsztatów. Poznajemy historie kobiet i dzieci, zbiorowości i wybitnych jednostek, a także – zwyczajnych (na pozór) ludzi, jak córka burmistrza. Od kuchni i kafelków, przez tytoń i prostytucję, aż do pogromów Żydów i do małżeństw jednopłciowych – oto Niderlandy, do których zaprasza nasz autor!
  • Wciągająca w Holandię, aż chce się jechać i oglądać opisane miejsca.
  • Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii, książka autorstwa Piotra Oczki uhonorowana została Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca listopada. A Mokum to – w języku jidysz „bezpieczna przystań” – Amsterdam. Fascynacja autora Holandią, która stała się właściwie • jego drugą ojczyzną, choć Polski i Krakowa przecież nie opuścił, w miarę czytania książki staje się zaraźliwa. W swej opowieści o kraju pod skrzydłami wiatraków niemal w każdej linijce, pisząc o historii, • kulturze i sztuce czy gospodarce holenderskiej, wprowadza nas na holenderską ścieżkę, która wcześniej czy później zaprowadzi nas do Mokum. Książka, adresowana do czytelników ambitnych, jest nie tylko peanem na cześć Kraju Nizin, ale też swoistym rozrachunkiem autora • z Polską, która wciąż nadrabia cywilizacyjne braki. Choćby na przykładzie czytelnictwa: gdy w 2020 r., jak pisze autor, jedną książkę czy to papierową czy elektroniczną przeczytało w Polsce 42%, to w Holandii 93%! Ale to się ciągnie od wieków. Pod koniec XVIII wieku w Holandii pisało i czytało ok. 68% kobiet i 84% mężczyzn, gdy • w Rzeczpospolitej zaledwie ok. 10% społeczeństwa było piśmienne. Wędrujmy zatem z Piotrem Oczką po Holandii, mimo wszystko nie popadając w kompleksy. • Janusz M. Paluch
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo