• Pewnego dnia ksiądz Jan Twardowski powiedział do Aleksandry Iwanowskiej: "Wypisują o mnie różne bzdury, a ja chciałbym ci podyktować historię mojego życia, prawdziwą, ale pogodną." ("Autobiografia. Myśli nie tylko o sobie" t.2 "Czas coraz prędszy" s. 390) I tak powstała przepiękna książka - wspomnienie o ludziach i miejscach związanych z księdzem-poetą. Składają się na nią rozproszone wypowiedzi - wywiady, rozmowy, homilie, wiersze - które niestrudzona redaktorka zebrała i ułożyła, a wszystko pod czujnym okiem samego autora. Książka powstawała do samego końca, aż do śmierci księdza Jana. Nie zdążył nawet dokończyć wstępu. • Drugi tom autobiografii obejmuje lata 1959 - 2006, a więc zaczyna się od przeprowadzki do kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie ksiądz Twardowski mieszkał i pełnił posługę kapłańską do końca swego życia. • Wspomina księży, z którymi zetknął się w tym miejscu - księdza Bronisława Bozowskiego, dowcipnego, radosnego, chętnie słuchanego kaznodzieję i przyjaciela najbiedniejszych, zagubionych i opuszczonych; księdza Jana Zieję, kapelana Szarych Szeregów; prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z wielkim szacunkiem mówi o Siostrach Wizytkach. Przypomina, jak nieśmiało zaczynał prawić kazania do dzieci, których z początku niewiele przychodziło Wizytek. • Przeczytamy w tym tomie także o twórczości księdza-poety i jego stosunku do tej części swojej działalności, o wakacjach na wsi, o podróżach, o przyjaciołach i o matce - najukochańszej i nabliższej osobie. • Z każdego słowa przebija wyraźnie miłość do Boga i do człowieka i wielka radość życia, nawet pomimo podeszłego wieku i chorób. • Jest to przepiękna, niezwykle pogodna książka.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo