• Dzień, w którym w szkole ogłoszono koniec mundurków, był najgorszym dniem mojego życia – tak zaczyna swoją opowieść Andrea, bohaterka książki Marzenie w białe groszki. Mundurek jest dla niej swoistą tarczą ochronną, z której nie chce rezygnować. Tym bardziej że – w przeciwieństwie do wielu swoich rówieśników – nie może sobie pozwolić na nowe ubrania. Mieszka sama z mamą, która nadal bardzo przeżywa śmierć ojca dziewczynki. Mama prowadzi sklepik z odzieżą używaną, skąd pochodzi większość ubrań Andrei. Często jest przez to wyśmiewana przez koleżanki. Zaprzyjaźnia się z Carrie – borykającą się z nadwagą oraz Stevie – dziewczynką na wózku, które również nie są akceptowane przez rówieśników. Andrea w ramach szkolnego projektu postanawia pomóc mamie i zmienić jej ciasny sklepik w elegancki butik z rzeczami vintage. Wysyła więc mamę na wakacje do ciotki, a sama – przy pomocy przyjaciół – zmienia „Sklepik Elizy” w szykowne „Białe groszki”, przy okazji jednocząc lokalną społeczność wokół swojego projektu. Okładka książki sugeruje typową powieść dla młodzieży, skupioną wokół pierwszej nastoletniej miłości, mody i szkoły. Tymczasem wątek miłosny jest tu ledwie zarysowany i potraktowany jako ważna życiowa lekcja dla młodej bohaterki, w jej drodze ku przemianie – ze skupionej na sobie nastolatki wyłania się w toku akcji pewna siebie, a zarazem wrażliwa na innych dziewczyna. Andrea znajduje w sobie odwagę, by mimo młodego wieku zmienić rzeczywistość wokół siebie i siłę, by mimo przeszkód osiągnąć cel. Laurel Remington – dotąd polskiemu czytelnikowi nieznana – stworzyła inspirującą, a zarazem kojącą opowieść o przyjaźni i akceptacji, którą czyta się jednym tchem. • Ewa Cywińska • Biblioteka Kraków
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo