• Wspaniała!!!! po prostu...nic nie muszę dodawać !!
  • Przepiękna historia. Cudnie napisana, przepełniona emocjami i historią. Zapragnęłam pojechać do Gruzji. Poważnie!
  • "Ósme życie" to naprawdę niesamowita książka! Od pierwszych stron Nino Haratischwili oczarowała mnie swoim stylem pisania i zaintrygowała ciekawym pomysłem. Bowiem książka jest nie tyle dedykowana, co napisana z myślą o Brilce. Ciotka opowiada swojej siostrzenicy historie ich rodziny, która ciągnie się przez wiele pokoleń, a wszystkie te wątki przeplatają się ze sobą i łączą w jedną całość, aby dojść do aktualnych wydarzeń. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim zabiegiem, ale jest to naprawdę ciekawe i bardzo przypadło mi do gustu. • Kreacja bohaterów jest na równie wysokim poziomie! Może nie każdy wzbudził moją sympatię, ale jaki by to miało sens? Są oni tak wyraziści, ich charaktery zostały świetnie zarysowane, a losy tak rozbudowane, że naprawdę jestem pełna podziwu. • Ta powieść niesie ze sobą również mnóstwo emocji. Wiele razy złamała mi serce i sprawiła, że miałam łzy w oczach. Bardzo dobrze oddaje brutalność wojny, której nie spodziewałam się, że jest aż tyle. Nie byłam na to emocjonalnie gotowa... "Ósme życie" uświadomiło mi, że decyzje, które podejmujemy przez całe życie, tak naprawdę je kształtują. To od nas zależy, którą drogą pójdziemy i jak potoczy się nasza ziemska wędrówka. To przerażające, bo przecież jedna zła decyzja i wszystko może pójść nie tak... Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę, jest naprawdę niezwykła i z pewnością warto po nią sięgnąć. Gorąco polecam! ❤
  • Rewelacyjna, piękna saga, która wciągnęła mnie ogromnie i nie puściła aż do końca :) • Losy głównych bohaterów, rodziny Gruzinów Jaszich a szczególnie kobiet z tego rodu, opowiedziane w bardzo wyrazisty i barwny wręcz elektryzujący sposób. • Miłość, nienawiść, narodziny, śmierć to wszystko w obliczu szerzącego się stalinizmu i ogromu jego zła. Wojna, historia i życie codzienne, walka o przetrwanie. • Tyle emocji, niemocy, prób walki, podniesienia się po porażkach... • Przepiękny aromat i niepowtarzalny smak czekolady, który przewija się przez całe dzieło... • Na pewno przeczytam drugi tom... :)
  • Dla mnie była nudna ,nic ciekawego.
  • Książka wybitna.Czyta się jednym tchem.Wywołuje mnóstwo emocji:wzruszenie,zachwyt,ciekawość.Jest niezłą lekcją historii.Nie można przejść obok niej obojętnie.Po prostu trzeba ją przeczytać.Z niec­ierp­liwo­ścią­ czekam na tom II.Tak więc zapraszam do lektury.
  • Tak! Tego właśnie oczekuję od LITERATURY. Niesamowicie plastyczna narracja, doskonale skrojone portrety bohaterów no i co najważniejsze tło, którym jest historia najkrwawszego ze stuleci. • Imponująca saga rodzinna! „Ósme życie” to historia XX stulecia opowiedziana przez gruzińską bohaterkę powieści – Nicę Jaszi. Haratischwili podjęła w niej niezwykle trudny temat relacji gruzińsko-rosyjskiej przekazując wiedzę historyczną na ten temat w sposób nadzwyczaj rzetelny pod względem faktograficznym. Przede wszystkim jednak jest to powieść o fabularnym charakterze opisująca poruszającą historię wiel­opok­olen­iowe­j rodziny Jaszi. Swą formą przypomina nieco pamiętnik, na kartach którego Nica stara się w jak najr­zete­lnie­jszy­ sposób przedstawić genealogię swej rodziny po to, aby Brilka jej siostrzenica świadoma była swego losu. Prócz realnych wydarzeń w powieści znajduje się także wątek o charakterze magicznym, przy czym doskonale współgra on z pozostałymi częściami fabuły. Mowa rzecz jasna o słynnej gorącej czekoladzie przygotowywanej według tajnej, rodzinnej receptury (dziedziczonej z pokolenia na pokolenie) tylko w chwilach wyjątkowych. Ten nieco mniej wymierny, a bardziej surrealistyczny element stanowi w powieści doskonałą przeciwwagę dla momentami niezwykle okrutnych oraz bezwzględnych faktów w niej zawartych. • Książka urzeka, chwyta za serce, przeraża, wzrusza i nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie potrafię wyrazić wszystkich kłębiących się we mnie emocji za pomocą zwykłych słów. Jak dla mnie jest to świetna powieść. Trzeba ja zwyczajnie przeczytać, żeby się o tym przekonać. Niecierpliwie czekam na (mam ogromną nadzieję!!!) równie zniewalający ciąg dalszy ;)
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo