• To dość nietypowa pozycja, bowiem stanowi uzupełnienie luki w wiedzy historyczno-literackiej, dotyczącej znajomości kultury iberyjskiej w Polsce po II wojnie światowej. „Zakres chronologiczny, obejmujący okres Polski Ludowej, został celowo i świadomie zakreślony, gdyż w dziejach najnowszych Polski lata 1945-1989 char­akte­ryzo­wały­ się ideologiczną i polityczną indoktrynacją we wszystkie treści kulturowe, w tym i oczywiście w komunikację symboliczną państwa ze społeczeństwem poprzez politykę kulturalną władz Polski Ludowej” fragm. Wstępu. Autorka zadała sobie nie tylko trud ustalenia bibliografii literatury Ameryki Łacińskiej w przekładach polskich, ale postarała się odpowiedzieć na pytanie, jakie było miejsce tej literatury w polskiej kulturze literackiej w dobie PRL, a więc „w okresie, w którym czytelnictwo nie musiało jeszcze ustępować miejsca wizualnym przekazom medialnym i znacząco kształtowało postawy ideowe i wybory życiowe Polaków”.
KrakowCzyta.pl to portal, którego sercem jest olbrzymi katalog biblioteczny, zawierający setki tysięcy książek zgromadzonych w krakowskich bibliotekach miejskich. To miejsce promocji wydarzeń literackich i integracji społeczności skupionej wokół działań czytelniczych. Miejsce, w którym możemy szukać, rezerwować, recenzować, polecać i oceniać książki.

To społeczność ludzi, którzy kochają czytać i dyskutować o literaturze.
W hali odlotów Międ­zyna­rodo­wego­ Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice został uruchomiony biblioteczny regał – Airport Library! To kolejny wspólny projekt z Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport! Airport Library, czyli Odlotowa Biblioteka to bezpłatny samoobsługowy regał, z którego mogą korzystać pasażerowie oczekujący na lot. Można znaleźć na nim książki dla dzieci oraz dorosłych w wersji polskiej oraz obcojęzycznej. Udostępnione dzieła należy odłożyć na półki biblioteczki przed odlotem. • Książki na ten cel przekazała Biblioteka Kraków oraz krakowskie konsulaty, współpracujące z Instytutem Kultury Willa Decjusza nad Wielokulturową Biblioteką dla krakowian. • Konsulaty, które przekazały książki na regał Airport Library: Konsulat Generalny Węgier w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, Konsulat Republiki Indonezji w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie oraz Konsulat Królestwa Hiszpanii w Krakowie. • Airport Library to kolejny wspólny projekt Centrum Edukacji Lotniczej (CEL) Kraków Airport i Biblioteki Kraków. Obie instytucje rozpoczęły współpracę w maju 2022 roku, podczas Święta Rodziny Krakowskiej. W czerwcu w CEL została otworzona stała biblioteczka o tematyce podróżniczej „Odlotowa biblioteka” działająca na zasadzie book­cros­sing­owej­. Od lipca w filiach Biblioteki Kraków rozp­owsz­echn­iane­ są egzemplarze kwartalnika „Airside” wydawanego przez CEL Kraków Airport.
foo